2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER) yer alan “BURADA BÜLBÜL AĞLAMIŞ” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM
Ders : TÜRKÇE
Sınıf : 8
Temanın Adı / Metnin Adı : HAK ve ÖZGÜRLÜKLER / BURADA BÜLBÜL AĞLAMIŞ (Dinleme Metni )
Konu : Kelime Çalışmaları
Cümlede Anlam
Metin Özetleme
Anlatım Bozuklukları
Fabl
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
DİNLEME
T.8.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler.
T.8.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.
T.8.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder.
T.8.1.9. Dinlediklerinde/izlediklerinde tutarlılığı sorgular.
T.8.1.10. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir.
T.8.1.12. Dinlediklerinde/izlediklerinde başvurulan düşünceyi geliştirme yollarını tespit eder.
KONUŞMA
T.8.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.
T.8.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
T.8.3.8. Metindeki anlatım bozukluklarını belirler. (Karma)
T.8.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
T.8.3.12. Görsel ve başlıktan hareketle okuyacağı metnin konusunu tahmin eder
YAZMA
T.8.4.4. Yazma stratejilerini uygular.
T.8.4.12. Kısa metinler yazar.
T.8.4.16. Yazdıklarını düzenler.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Soru-cevap, anlatım, dinleme, durdurarak dinleme, soru sorarak dinleme, inceleme, uygulama
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, internet, deyimler…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Öğrencilere hayvanın da haklarının olup olmadığı sorulacak.
Güdüleme
Öğrencilere bu hafta işleyeceğimiz metnin temamızın ve hatta kitabımızın son metni olduğu söylenecek ve hayvanların da hakları olduğundan bahsedilecek. Yaşama haklarını kimse elinden alamayacağı vurgulanacak. Son günlerde hayvanlara yapılan işkencelerin ulusal basında yer aldığı ve bunu yapanların cezasız kalmadıkları belirtilecek. Son olarak öğrencilerden sayfa 235’i açmaları istenecek.
Gözden Geçirme
Hayvan konusunda gelecek derse hazırlık kısmında verilen görev doğrultusunda çalışmalar sınıfta paylaşılacak.
Derse Geçiş
- “BURADA BÜLBÜL AĞLAMIŞ” tahtadan açılacak bir kez dinlenecek. Uygun yerlerde öğrencilerin cevaplaması için sorular sorulacak.
- İkinci kez kelime çalışmaları için dinleme yapılacak. Anahtar kelimeler sınıfça belirlenecek.
- Anahtar Kelimeler : dut, salıncak, bülbül, yaprak, gözyaşı, bahçe
- Anlamını bilmedikleri kelimeleri bulunarak sözlük defterine yazılacak.
1. Etkinlik
Kelimelerin anlamlarla eşleştirilmesi yapılacak.
ark: İçinden su akıtmak için toprağı kazarak yapılan açık oluk
çağla: Badem, kayısı, erik vb. tek çekirdekli yemişlerin körpeyken yenilebilen ham şekli
yar: Uçurum
pund: Elverişli durum
kızılcık: Kızılcıkgillerden, yaprak açmadan çiçeklenen iri gövdeli bir ağaç
dişbudak: Zeytingillerden, kerestesi sert ve değerli bir ağaç, demircik
göze almak: Gelebilecek her türlü zararı ve tehlikeyi önceden kabul etmek
kursak: Kuşların yemek borusu üzerinde bulunan, yiyeceklerin toplandığı torba biçiminde şişkin organ
2. Etkinlik
Dinlenilen metinden yararlanarak sorular cevaplanacak.
1. Bülbülün ağlamasına neden olan durum nedir?
Bir derdinin olmasıdır.
2. Çocuğun yaşadığı evin bahçesinin özellikleri nelerdir?
Küçük; elma, ceviz, kayısı, ayva ,erik, kızılcık ağaçları ile söğütlerin, kavakların, dişbudakların olduğu, alt tarafından dere geçen bir bahçedir.
3. Çocuğun dikkatini çeken nasıl bir kuştur? Çocuk bu kuşu neye benzetmiştir?
Rengarenk tüylü, küçük bir kuştur. Bülbüle benzetmiştir.
4. Çocuğun hevesinin kursağında kalmasının sebebi nedir?
Kuş yuvasının ters döndüğünde anne kuşun yavru kuşlardan birini kurtarması fakat diğer kuşun dereye yuvarlanması nedeniyle yavruları ele geçiremediği için hevesi kursağında kalmıştı.
5. Çocuğun kuşlara yaptığını doğru buluyor musunuz? Neden?
…
6. Sizin de başınızdan geçen veya duyduğunuz, metindeki gibi olaylar var mıdır? Doğruluğunu veya yanlışlığını arkadaşlarınızla tartışınız.
…
7. Hayvanların korunması, barınması, rahatça yaşaması hakkında neler düşünüyorsunuz?
…
3. Etkinlik
Metnin özeti yapılacak.
4. Etkinlik
Metinden alınan cümlelerde anlatılmak istenenler bulunacak.
Annemin, çevremizde, bizlerle birlikte yaşayan, hayatımıza canlılık katan ağaçları, hayvanları koruma konusunda titizlenmesinin ne kadar anlamlı olduğunu kavrayabilmek için daha çok büyümem gerekirmiş meğer…
Yazarın küçükken hayvanların değerini anlayamadığını, ileriki yaşlarda büyüdükçe anladığını anlatmak istemiştir.
Yavruları tehlikeye düşmüş bir annenin yüreğinden kopan
çığlıkları, bir anneden başka
kim anlayabilir ki?
Yazarın, kuşun çektiği acıyı ve üzüntüyü anlayamadığını, bunu sadece anne olanların anlayabileceğini anlatmak istemiştir.
Derler ki bülbüller, güller için ağlarmış. Ne büyük bir yalan! Bülbülü ağlatan insanoğlunun kendisidir. Kuşların yaşadığı yerlere göz diken, onlara yaşama alanı bırakmayan insanoğlu…
İnsanların hayvanların değerini anlamadıklarını, onlara büyük zararlar verdiğini anlatmak istemiştir.
5. Etkinlik
Görselden faydalanarak öğrenciler hayvanlarla ilgili bir konuşma yapacaklar.
6.Etkinlik
Cümlelerdeki anlatım bozuklukları düzeltilecek.
• Yaşlı köylü, hayvanlarının yemini vermek için yağan kara rağmen her gün ağıla yayan yürüyerek giderdi.
Yaşlı köylü, hayvanlarının yemini vermek için yağan kara rağmen her gün ağıla yürüyerek giderdi.
• Elbette bütün canlılar yaşama hakkına sahip olmalı.
Elbette bütün canlılar yaşama hakkına sahiptir.
• Hayvan Hakları Bildirisi’nde her maddeyi en ince ayrımına kadar inceledi.
Hayvan Hakları Bildirisi’nde her maddeyi en ince ayrıntısına kadar inceledi.
• Minik kuşa yaptığı iyiliklere göz yumduk.
Minik kuşa yaptığı iyilikler, takdir ettik.
• Kafesteki sarı kuşunu serbest bıraktım.
Kafesteki sarı kuşu serbest bıraktım.
• Korkudan bayıldı hatta konuşamaz oldu.
Korkudan konuşamaz oldu hatta bayıldı.
7.Etkinlik
Öğrencilerden fabl türünde bir yazı yazmaları istenecek.
>> www.okulakademi.com <<
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarının nedenini yanına yazınız.
Ne sen beni unut ne de ben seni.
Her toplantıda pasta ve meyve suyu içerdik.
Resmi hiç, müziği az severim.
Yetkililer daha henüz bir açıklama yapmadı.
Bu kanun hâlen yürürlüktedir.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 15.05.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER) yer alan “BURADA BÜLBÜL AĞLAMIŞ” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
Dosya için teşekkür ederim hocam
eeğiniz için teşekkür ederim.