Türkçe dersi 6. sınıf 8. temada (BİREY ve TOPLUM) yer alan “HACETTEPE” adlı dinleme metni günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM
Ders : TÜRKÇE
Sınıf : 6
Temanın Adı / Metnin Adı : BİREY ve TOPLUM / HACETTEPE (Dinleme Metni)
Konu : Bulmaca
Alfabetik Sıralama
Vurgu ve Tonlama
Metin Özetleme
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
DİNLEME
T.6.1.1.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.
T.6.1.2.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. Öğrencilerin tahminlerini kelimelerin sözlük anlamları ile karşılaştırmaları sağlanır.
T.6.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir.
T.6.1.5. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler.
T.6.1.8. Dinlediği/izlediği hikâye edici metinleri canlandırır.
T.6.1.6. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder.
KONUŞMA
T.6.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
T.6.2.3.Konuşma stratejilerini uygular. Serbest, güdümlü, yaratıcı, hafızada tutma tekniği ve kelime kavram havuzundan seçerek konuşma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.
T.6.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.
YAZMA
T.6.4.2. Bilgilendirici metin yazar.
b) Öğrenciler yazılarında günlük hayattan örnekler vermeleri için teşvik edilir.
T.6.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Güdümlü, serbest, kontrollü, tahminde bulunma, metin tamamlama, bir metni kendi kelimeleri ile yeniden oluşturma, boşluk doldurma, grup olarak yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.
T.6.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Dinleme, anlatım, açıklamalı dinleme, soru cevap, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama, günlük hayatla ilişkilendirme
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, deyimler, akıllı tahta…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Derse gelince yaşadığımız yerler hakkında hiç araştırma yapan olup olmadığı sorulacak. Bursa’nın isminin nereden geldiği öğrencilere sorulacak. Araştırmaları istenecek.
Güdüleme
Öğrencilere Birey ve Toplum temasının ve kitabımızın son metni olan “HACETTEPE” adlı dinleme metnini işleyeceğim söylenecek. Öğrencilere elimizdeki ile yetinmenin gerekliliği aç gözlülük yapmamamız gerektiği hususunda bilgi verilecek. Öğrencilerden sayfa 264’ ü açmaları istenecek.
Gözden Geçirme
Görsellerden yola çıkarak metnin ne anlattığı belirlenmeye çalışılacak.
Derse Geçiş
- Görsel okumadan sonra öğrencilerin hisleri fikirleri alınacak.
- Metin bir kez dinlenecek. Anlamını bilmedikleri kelimeleri not almaları istenecek.
- Metin ikinci kez dinlenecek. Anlatılanları öğrencilerin benimsemesi istenecek.
- Anahtar Kelimeler: padişah, zengin, aç gözlülük, dua, tepe, Ankara, hacet
1. Etkinlik
Hacettepe adlı dinleme metninde bulunan kelimelerden oluşan havuzdaki kelimelerle anlamları eşleştirecekler.
kiler: Evlerde yiyecek, içecek ve erzağın saklandığı oda, ambar veya dolap.
lokma: Ağza bir defada alınıp götürülen yemek parçası, sokum.
divan: Yüksek düzeydeki devlet adamlarının kurduğu büyük meclis.
som: Değerli madenlerin ve cevherlerin katışıksız, saf hâli.
bozkır: Sıcak ve ılıman iklimlerdeki ağaçsız, kıraç, doğal alan.
hırka: Genellikle soğuktan korunmak için giyilen, kumaştan, bazen içi bez pamukla beslenmiş, ceket biçiminde giysi.
adak: Adanılan şey, nezir.
bayır: Küçük yokuş, belen.
hacet: İhtiyaç, gereksinim.
safran: Süsengillerden, baharda çiçek açan, soğanlı bir kültür bitkisi.
debdebe: Gösteriş, görkem.
çil: (Altın ve para için kullanıldığında) yeni ve parlak.
diyar: Ülke, yurt.
sini: Üzerinde yemek de yenilebilen, yuvarlak, bakır veya pirinçten büyük tepsi.
B kısmında bulmaca çözülecek.
Bulmacanın Cevabı: AÇ GÖZLÜLÜK İNSANI ÇOK BÜYÜK FELAKETLERE SÜRÜKLEYEBİLİR.
C kısmında kelimeler alfabetik olarak sırlanacak.
- adak
- bayır
- bozkır
- çil
- debdebe
- derman
- divan
- diyar
- hacet
- hırka
- kiler
- lokma
- safran
- som
- sini
2. Etkinlik
Hacettepe metninde geçen deyimlerin anlamaları belirlenecek.
hüküm sürmek: İşbaşında olmak
kabına sığmamak: Duygularına engel olamayıp taşkın davranışlarda bulunmak
ağzı kulaklarına varmak: Çok sevinmek
ocağına düşmek: Birine koruması için sığınmak veya yardım etmesi için yalvarmak
şafak atmak: Birden önemli bir durumla karşı karşıya olduğunu anlamak
3. Etkinlik
Dinlenene metinden hareketle sorular cevaplanacak.
1. Metinde geçen padişahın kişilik özellikleri nelerdir?
Sahip olduklarına şükretmeyen, aç gözlü bir insanmış.
2. Padişah Hacettepe’ye niçin gitmiştir? Amacına ulaşabilmiş midir? Anlatınız.
Allah’tan daha çok altın istemek, dokunduğu her şeyin altın olmasını dilemek için gitmiştir. Amacına ulaşmıştır.
3. Padişah, dileği kabul olduktan sonra neler yaşamıştır?
Dokunduğu her şey altına dönüşmüştür.
4. Gerçekleşmesini istediğiniz bir dileğinizi anlatınız. Bu dileğinizin gerçekleşmesinin hayatınıza olumlu ve olumsuz etkileri neler olurdu? Açıklayınız.
…
5. “Kanaat” ve “mutluluk” arasında nasıl bir ilişki vardır? Yaşamınızdan örnekler vererek anlatınız.
…
4. Etkinlik
İlgili bölümler metinden yararlanılarak doldurulacak.
Gerçek Hayatta Karşılaşılabilecek Olaylar
İnsanların dua etmesi.
Gerçek Hayatta Karşılaşılamayacak Olaylar
İnsanın dokunduğu şeyin altın olması.
5. Etkinlik
Etkinlikte yer alan konu üzerine bir metin yazılacak. Yazıda deyimler ve atasözlerinin kullanılmasına dikkat edilecek. Farkı başlık bulmaları konusunda öğrenciler teşvik edilecek.
6.Etkinlik
Etkinlikte yer alan fıkra okunacak. Okurken vurgu ve tonlamaya uymaları sağlanacak. Fıkraya benzer başka fıkralar anlatmaları istenecek. Bu anlatılan fıkralardan canlandırmaya uygun olan bir tanesi sınıf ortamında oynanacak.
7.Etkinlik
Etkinlikte yer alan konu üzerine bir paragraf yazılacak.
8.Etkinlik
“Rize’nin Adı Üzerine” metni okunacak ve Roza’ nın ağzından bu efsane özetlenecek.
>> Gelecek sene görüşürüz.<<
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aklınıza gelen bir yerin ismiyle ilgili bir efsane uydurarak deftere yazınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 15.05.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
Türkçe dersi 6. sınıf 8. temada (BİREY ve TOPLUM) yer alan “HACETTEPE” adlı dinleme metni günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.