5. Sınıf “SAĞLIKLI YAŞIYORUM” Metni Günlük Ders Planı

Genel Manşet Türkçe 5. Sınıf Günlük Planlar

2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. Sınıf 7. tema (SAĞLIK ve SPOR)  “SAĞLIKLI YAŞIYORUM” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz. 

1. BÖLÜM

Ders                                       : TÜRKÇE

Sınıf                                       : 5

Temanın Adı / Metnin Adı     : SAĞLIK ve SPOR / SAĞLIKLI YAŞIYORUM

Konu                                      :          Sağlıklı Yaşam

                                                          Beslenme Alışkanlıkları

                                                          Ses Olayları ( Ünlü Daralması)

                                                          Mektup Yazma

2. BÖLÜM                                                                                                             

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMA

Akıcı Okuma

T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.

T.5.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur.

T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır.

Söz Varlığı

T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.

T.5.3.6. Deyim ve atasözlerinin metne katkısını belirler.

T.5.3.10. Kökleri ve ekleri ayırt eder.

Anlama

T.5.3.12. Metin türlerini ayırt eder.

T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.

T.5.3.18. Metinle ilgili sorular sorar.

T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir.

T.5.3.21. Görsellerden ve başlıktan hareketle okuyacağı metnin konusunu tahmin eder.

T.5.3.22. Görsellerle ilgili soruları cevaplar.

T.5.3.26. Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantı ifadelerinin anlama olan katkısını değerlendirir.

T.5.3.32. Metindeki söz sanatlarını tespit eder.

KONUŞMA

T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.

T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.

T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.

T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.                  

T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.

T.5.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

YAZMA

T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular.

T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır.

T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.

T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler.

T.5.4.11. Yazılarında ses olaylarına uğrayan kelimeleri doğru kullanır.

T.5.4.12. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

T.5.4.14. Kısa metinler yazar.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Okuma, bölerek okuma, açıklayarak okuma, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen  * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet,  deyimler, kütüphane…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Dikkati Çekme

Daha önceden temin edilen okulun tanıtımı için hazırladığımız broşürlerle sınıfa girilecek ve ön sırada oturan öğrencilere verilerek (defter imzalanana kadar) öğrencilerin incelemesi istenecek. Verilen broşürün ne işe yaradığı ve ne amaçla hazırlandığı hakkında konuşulacak.

Güdüleme

Bu hafta “SAĞLIK ve SPOR” adlı 7. Temamızın ikinci metnini işleyeceğiz. Metnimiz sayfa 200’deki “SAĞLIKLI YAŞIYORUM”  adlı metin…” diyerek öğrencilerden ilgili metni  açmaları istenecek. Metnin türünün diğer metinlerden farklı olduğu ve dikkat çekme kısmındaki çalışmayla bağlantı kurmaları sağlanacak. Öğrencilere bu metinle, sağlıklı bireylerin yapması ve yapmaması gerekenler üzerinde duracağımızdan bahsedilecek. Günlük hayatlarımızla  doğrudan  ilişkisi olduğu vurgulanacak.

Gözden Geçirme

Öğrencilere “Sağlığımızı korumak için neler yapıyorsunuz?” sorusu sorulacak. Cevaplar üzerinde tartışılacak.

Derse Geçiş

  1. Metnin türü üzerinde durulacak. Biçim olarak incelenecek. Broşürün ne olduğu kavratılacak. Tanım deftere not ettirilecek. BROŞÜR: Tanıtım araçlarının en somut, en canlı ve en özel materyali broşürlerdir. Bir ürün veya bir konu hakkında bilgi vermek, tanıtımını yapmak insanları bilinçlendirmek için hazırlanan küçük el kitapçıklarına  broşür denir.  
  2. Broşür okunurken 1. Etkinlik bölümüne önemli yerlerin not alınması sağlanacak.   
  3. Metnin bir kez sessizce herkes tarafından okunması sağlanacak. Bu esnada bilinmeyen kelimeler tespit edilecek. Bulunan kelimeler tahtaya yazılacak. TDK sözlük akıllı tahtadan açılarak anlamları sözlük defterine beraber yazılacak.
  4. Metin ikinci kez sesli olarak okunacak. Bölerek okuma yöntemi uygulanacak. Gerekli yerlerde açıklama yapmak için durdurulacak.  Bu okuma sonrasında anahtar kelimeler belirlenecek.
  5. Anahtar Kelimeler : temiz, dikkat, uyku, zararlı yiyecekler, sağlıklı yaşam, denge, oyun, kişisel bakım

1. Etkinlik

Broşür okunurken neler yapılmalı neler yapılmamalı başlıklarına uygun notlar alınması sağlanacak.

Yapmam Gerekenler:

  • Teneffüslerde ellerimizi yıkamak
  • Sıralarımızın üstünü temiz tutmak
  • Tuvaletleri temiz kullanmak
  • Çöpleri çöp tenekesine atmak
  • 10-12 saat uyumak
  • Dengeli beslenmek
  • Kişisel temizliğimize dikkat etmek
  • Bol hareket etmek
  • Yeterince su içmek
  • Çok hareket etmek
  • Hareket gerektiren oyunlar oynamak

Yapmamam Gerekenler:

  • Musluktan su içmek
  • Okul çevresinde satılan paketlenmemiş gıdalardan almak
  • Cips, çikolata, gazlı içecekler tüketmek
  • Az ya da çok uyumak
  • Boya ile renklendirilmiş gıdalar tüketmek
  • Ekran başında fazla vakit geçirmek
  • İhtiyaçtan fazla beslenmek
  • Sürekli aynı gıdaları tüketmek
  • Tablet, bilgisayar gibi cihazlarda çok fazla oyun oynamak

2. Etkinlik

Broşürden hareketle sorular cevaplanacak.

1. Okulda dikkat edilmesi gereken temizlik kuralları nelerdir?

Her teneffüs ellerin yıkamak, sıraların üstünü temizlemek, tuvaleti temiz kullanmak

2. Yetişkinlerin 6-8 saat uyuması yeterliyken bu süre sizler için 10-12 saattir. Bu farkın sebebi ne olabilir?

Biz çocukluk dönemindeyiz. Vücudumuz bu sürede gelişim göstermektedir. Vücudumuzun iyice dinlenmesi sağlıklı gelişmemiz için önemlidir. Yetişkinler gelişimlerini tamamladıkları için fazla uyumalarına gerek yoktur.

3. Tüketmekten kaçınılması gereken gıdalar hangileridir?

Açıkta satılan paketlenmemiş ürünler, cips, gazlı içecekler, çikolata, abur cubur.

4. Oynadığınız hangi oyunların vücudunuz için sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

Yakar top, köşe kapmaca gibi oyunlarda hareket olduğu için sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

5. Kişisel bakımımıza özen göstermezsek sosyal hayatta ne gibi problemler yaşayabiliriz?

Kişisel bakımımıza özen göstermezsek vücudumuzdan etrafımıza koku yayılır. Bu da insanları rahatsız ettiği için insanlar bizden uzaklaşır. Ayrıca sürekli hasta olacağımız için dışarıya çıkamayız.

6. Metni okuduktan sonra daha önce yapmış olduğunuz hangi davranışların hatalı olduğunu fark ettiniz?

7. Sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmeyen insanlar, hangi problemlerle karşılaşabilir?

8. Metinde eksik bulduğunuz, sağlıkla ilgili verilmesi gereken başka bilgiler var mı?

3. Etkinlik

İlgili görsellerin hangilerinin broşürle ilgili oldukları tespit edilecek.

4. Etkinlik

“Sağlıklı Yaşam” konusu üzerine öğrencilerin bir konuşma yapmaları sağlanacak. Konuşma esnasında arkadaşlarına sorular sorarak onların da konuşmaya dahil olması sağlanacak.

5. Etkinlik

İlgili görsellerle ilgili öğrenciler konuşturulacak ve ilgili konular üzerine tartışmaları sağlanacak.

6.Etkinlik

Öğrencilerin çevrelerindeki insanları yoncanın yapraklarındaki kavramlar üzerinden değerlendirmesi sağlanacak.

7.Etkinlik

Doktorların konulmaları okunacak. Alt kısımdaki sorular doktorların konuşmalarına uygun cevaplanacak.

“Bugün Ayşe Hanım’la görevliydik. Acil bölümüne, ilk olarak göğüs kafesinde şiddetli ağrı semptomu olan bir hasta geldi. Stetoskop ile hastayı dinledik. Yapılan tahliller sonucu hastanın spazm geçirdiğini fark ettik ve onu kardiyoloji doktoruna yönlendirdik. Ardından bir toksikoz vakasına müdahale ettik…”

“Bugün Mehmet Bey’le görevliydik. Acil bölümüne, ilk olarak göğüs kafesinde şiddetli ağrı belirtisi olan bir hasta geldi. Hastayı dinleme aygıtı ile dinledik. Yapılan tahliller sonucu hastanın ani kasılma geçirdiğini fark ettik ve onu kalp hastalıkları doktoruna yönlendirdik. Ardından bir zehirlenme vakasına müdahale ettik…”

a) Hangi doktorun açıklamalarını daha iyi anladınız? Niçin?

İkinci doktorun açıklamalarını daha iyi anladım. Çünkü birinci doktor anlamını bilmediğimiz birçok tıp terimi kullandı.

b) Hasta ziyaretinde dikkat etmemiz gereken kuralları yazınız. Yazınızda yabancı dillerden dilimize giren kelimelerin Türkçe karşılıklarını kullanmaya özen gösteriniz.

  • Hasta ziyaretleri, hastanenin belirlediği saatlerde yapılması gerekir. Ziyaret saati dışında hasta ziyareti yapılmamalıdır.
  • Hastanın yanında çok fazla durulmaması gerekir.
  • Hasta ile moral verici konuşmalar yapılmalı, ölümden, başka hastaların durumundan konuşulmaması gerekir.
  • Hastaya özel bir diyet uygulanacağı düşünülerek dışarıdan yiyecek getirilmemelidir.
  • Mikrop kapma ihtimaline karşı hastaya çiçek getirilmemelidir.

8. Etkinlik

Ses olaylarından ünlü daralması öğrencilere kavratılacak ve sonrasında öğrencilerden etkinlikteki cümlelerde bulunan ünlü daralmalarını tespit etmeleri istenecek.

ÜNLÜ DARALMASI

Son hecesi geniş seslilerle (a-e) bitten sözcüklere -yor eki getirildiğinde geniş sesliler daralarak ı, i, u, ü olur.

Anla –  yor à    Anlıyor

Yaşa – yor à   Yaşıyor

Ye – yor à      yiyor

Her gün mutlaka meyve ve sebze yiyorum.

a) Altı çizili kelimenin anlamlı en küçük parçası nedir?  ye-

b) Ek aldıktan sonra altı çizili kelimede ses değişimi olmuş mudur? Evet olmuştur. -e sesi -i sesine dönüşmüştür.

c) Aşağıdaki cümlelerde yukarıdaki ses olayının görüldüğü kelimelerin altını çiziniz.

– Çocuklar, dışarıda oynamak yerine tablette, telefonda ya da bilgisayarda oynuyorlar.

– Dört yapraklı yoncadan yiyelim, dengeli beslenelim.

– Parktaki çocuklar atlıyor, zıplıyor ama yorulmak bilmiyorlar.

– Abur cubur gıdalarla karnım bir türlü doymuyor.

9. Etkinlik

Öğrenciler temsili olarak midelerine mektup yazacaklar. Bu etkinlikte mektup nasıl yazıldığı hatırlatılacak öğrencilere ve broşürden kavradıklarını kullanarak bir mektup yazmaları istenecek.

3. BÖLÜM                                                                                                                                                                                    

Ölçme-Değerlendirme

Aşağıdaki sözcükleri ses olaylarına göre inceleyiniz.

topluyoruz                   :

havlıyordu                  :

sallıyoruz                    :

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

Türkçe Öğretmeni      25.03.19
Sefa AVCILAR Okul Müdürü  

2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. Sınıf 7. tema (SAĞLIK ve SPOR)  “SAĞLIKLI YAŞIYORUM” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir