2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. sınıf 5. temanın (Milli Kültürümüz) “TAMBURİ CEMİL BEY ENSTRÜMANLARI ANLATIYOR” adlı metni günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS PLANI 18 ŞUBAT- 24 ŞUBAT 2019
1. BÖLÜM
Ders | TÜRKÇE |
Sınıf | 5 |
Temanın Adı/Metnin Adı | MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ / TAMBURİ CEMİL BEY ENSTRÜMANLARI ANLATIYOR |
Konu | Enstrümanlar Slogan yazma Bilgilendirici yazı |
Önerilen Süre | 40+40+40+40+40+40 ( 6 ders saati ) |
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
OKUMA
Akıcı Okuma
T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.
T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır.
Söz Varlığı
T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
Anlama
T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.
T.5.3.18. Metinle ilgili sorular sorar.
T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir.
T.5.3.22. Görsellerle ilgili soruları cevaplar.
T.5.3.28. Bilgi kaynaklarını etkili şekilde kullanır.
T.5.3.33. Okuduğu metindeki gerçek, mecaz ve terim anlamlı sözcükleri ayırt eder.
KONUŞMA
T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.
T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.
T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.
T.5.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır.
T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.
T.5.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.
YAZMA
T.5.4.2. Bilgilendirici metin yazar.
T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular.
T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır. .
T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.
T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler.
T.5.4.10. Yazdıklarını paylaşır.
T.5.4.14. Kısa metinler yazar.
T.5.4.15. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, deyim hikayeleri…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Herhangi bir enstrüman çalabilen öğrenciye önceden haber verip okula çalacağı enstrüman ile gelip dersin dikkat çekme bölümünde arkadaşlarının dikkatini derse çekecek.
Güdüleme
Çocuklara bu hafta MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ adlı 5. Temamızda yer alan “TAMBURİ CEMİL BEY ENSTRÜMANLARI ANLATIYOR ” metnini işleyeceğimiz söylenecek. Metnimizde yerli enstrümanlarımız hakkında bilgi sahibi olacaklarından ve her bir aletle ünlenmiş sanatçılarımızı tanıyacaklarından öğrencilere bahsedilecek.
Gözden Geçirme
Öğrencilere çalabildikleri herhangi bir enstrüman olup olmadığı sorulacak ve çalabildiği enstrüman hakkında neler bildiği sorulacak.
Derse Geçiş
- Dikkati çekme bölümünde öğrenciler konuşturulacak.
- Görsel okuma yapılacak. Görsellerde yer alan çizimler öğrencilere yaptırılacak.
- Metnin okunması sağlanacak. Öğrenciler tarafından bir kez sessiz okunacak.
- Metin ikinci kez sesli olarak okunacak. Parça parça okuma yapılacak. Anahtar kelimeler belirlenecek.
- Anahtar Kelimeler : bağlama, tezene, şelpe, kemençe, başpare, parazvane, neyzen, sanatkar
6. Anlamını bilmedikleri kelimeler bulunacak. Anlamlarıyla beraber sözlük defterine yazılacak. (1. Etkinlik)
1. Etkinlik
Etkinlikte metinde geçen kelimelerin anlamları ile eşleşmesi sağlanacak.
[3]Ney üflemek için sanatkârının dudaklarına temas eden araç.
[6]Kemençe çalmaya yarayan araç.
[1]Bağlamayı parmakla çalma şekli.
[5]Bir ney çeşidi.
[7]Kemençe müziği eşliğinde oynanan folklorik bir halay türü.
[2]Bir bağlama çeşidi.
[4]Neyin uçlarında bulunan ve aşınmasını engelleyen metal araç.
2. Etkinlik
Metinden hareketle bu etkinlikteki sorular cevaplanacak.
1. Bağlama ne ile çalınır? Metin üzerindeki boşluklara yazınız.
Mızrap, parmak ya da tezene
2. Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak kullanılan Karadeniz kemençesinin hangi enstrüman türleriyle akrabalığı vardır?
Rebeb-keman
3. Ney üfleyen sanatkâra ne denir? Metin üzerindeki boşluklara yazınız.
Neyzen
4. Üflemeli enstrümanlara da saz denilmesinin sebebi nedir?
Saz kelimesi günlük konuşma dilinde enstrüman ifadesinin yerine kullanılır.
5. Siz olsaydınız metinde, hangi enstrümanı tanıtırdınız? Neden?
…
3. Etkinlik
Bu etkinlikte metindeki terim anlamlı sözcükler bulmacadan bulunacak.
4. Etkinlik
Bu etkinlikte metindeki terim anlamlı sözcükler bulmacadan bulunduktan sonra uygun başlık altına yazılacak.
Üflemeli Sazlar:
- Blok Flüt
- Ney
- Zurna
Vurmalı Sazlar:
- Zilli Tef
- Davul
Telli Sazlar:
- Bağlama
- Elektro Gitar
Yaylı Sazlar:
- Kemençe
- Keman
5. Etkinlik
Etkinlikte A kısmında bulunan şiir ve karikatürden yararlanarak slogan yazacaklar.
B kısmında ise seçtikleri herhangi bir enstrümantal ile ilgili karikatür çizecekler ve çizimle ilgili bir slogan yazılacak.
6.Etkinlik
Bu etkinlikte öğrenciler bir enstrümanı tanıtan konuşma hazırlayacaklar.
7.Etkinlik
Davul ve zurna ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazılacak.
Gelecek derse hazırlık amaçlı öğrencilerden Dede Korkut’u araştırmaları istenecek. Bir hikayesini okuyup derse hazırlıklı gelmeleri istenecek.
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aşağıdaki bölüme bu hafta öğrendiğimiz enstrümanlarla ilgili bilgiler yazınız.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 16.01.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. sınıf 5. temanın (Milli Kültürümüz) “TAMBURİ CEMİL BEY ENSTRÜMANLARI ANLATIYOR” adlı metni günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.