2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER) yer alan “ÖZGÜRLÜK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM
Ders : TÜRKÇE
Sınıf : 8
Temanın Adı / Metnin Adı : HAK ve ÖZGÜRLÜKLER / ÖZGÜRLÜK
Konu : Tema (Konu)
Ana Duygu ve Başlık
Anlatım Bozuklukları
Dilekçe
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
OKUMA
T.8.3.8. Metindeki anlatım bozukluklarını belirler. (Karma)
T.8.3.22. Metinde ele alınan sorunlara farklı çözümler üretir.
T.8.3.15. Metinle ilgili sorular sorar.
T.8.3.16. Metnin konusunu belirler.
T.8.3.17. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.
T.8.3.19. Metnin içeriğine uygun başlık/başlıklar belirler.
T.8.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur.
KONUŞMA
T.8.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. (Şiir dinletisi)
YAZMA
T.8.4.12. Kısa metinler yazar. (Dilekçe)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Soru-cevap, anlatım, ahenkli okuma, gür sesli okuma, inceleme, uygulama
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, deyimler…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Tahtaya “özgürlük” yazılacak ve öğrenciler kendilerinde çağrıştırdığı ne varsa yazılacak. Sonra uygun olan kelimelerle öğrencilerle beraber özgürlüğün tanımı yapılacak.
Güdüleme
Öğrencilere HAK VE ÖZGÜRLÜKLER temasının son okuma metni olan ÖZGÜRLÜK şiirini bu hafta işleyeceğimiz belirtilecek. Öğrencilerden sayfa 231’i açmaları istenecek.
Gözden Geçirme
Cahit KÜLEBİ hakkında kısa bilgi verilecek ve şiiri hakkında genel bir verilecek.
Derse Geçiş
- Öğrencilerden şiiri bir kez sessiz okunması istenecek. Anlamını bilmedikleri kelimeleri tespit etmeleri istenecek.
- İkinci kez okuma yapılacak. Ahenkli okuma yöntemi ile okunacak. Anahtar kelimeler sınıfça belirlenecek.
- Anahtar Kelimeler : kuvveti yetmek, gülmek, azat olmak, çocuklar, kiraz çiçeği
- Anlamını bilmedikleri kelimelerin ve deyimlerin anlamları bulunarak sözlük defterine yazılacak.
1. Etkinlik
Etkinlikte verilen kelimelerin anlamaları tahmin edilecek ve sonradan sözlükten kontrol edilecek.
kuvveti yetmek
Sözlük Anlamı: Bir işi gerçekleştirmek için gücü yerinde olmak
Cümle:
rıhtım
Sözlük Anlamı: Bir akarsu veya deniz kıyısında doldurularak yapılmış, gemilerin indirme bindirme veya yükleme boşaltma yapabileceği yer
Cümle:
halat
Sözlük Anlamı: Pamuk, kenevir, Hindistan cevizi gibi bitkisel liflerin veya çelik tellerin sarılmasıyla oluşan kolların bir arada bükülmesiyle elde edilen kalın ip
Cümle:
salınmak
Sözlük Anlamı: Yürürken uyumlu hareketlerle hafifçe bir yandan bir yana eğilmek
Cümle:
azat olmak
Sözlük Anlamı: Salıverilmek
Cümle:
kanat takmak
Sözlük Anlamı: Çok mutlu olmak
Cümle:
2. Etkinlik
Şiirden hareketle sorular cevaplanacak deftere yazılacak.
1. Şair kuvveti yetse neler yapacağını söylüyor?
Bütün gemilerin halatlarını kesip onları serbest bırakacağını, çocuklara kanat takıp onları uçuracağını söylüyor.
2. Şair, çocuklara neden kanat takmak istiyor olabilir?
Özgürce hareket etmelerini sağlamak için.
3. Şairin kentin bütün çocuklarını evlerinden alıp azat etmek istemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
…
4. Siz “Eğer kuvvetim yetse benim” dizesinden sonra ne söylerdiniz? Aşağıya yazınız.
…
3. Etkinlik
Şiirin konusu (teması), ana fikri ve farklı bir başlığı belirlenecek.
Farklı Başlık
Azat Olun
Konu
Özgürlük
Ana Duygu
Özgürlük isteği
4. Etkinlik
Öğrencilerin hazırlamış olduğu Cahit KÜLEBİ şiirlerini okumaları istenecek.
5. Etkinlik
Anlatım bozuklukları giderilecek ve cümleler düzeltilip tekrar yazılacak.
Bireysel ve toplum özgürlüğünün kıymetini bilmeliyiz.
Bireysel özgürlüğümüzün ve toplum özgürlüğünün kıymetini bilmeliyiz.
Toplumsal cinsiyet eşitliklerini gözetilmelidir.
Toplumsal cinsiyet eşitlikleri gözetilmelidir.
Kamu ve özel kuruluşlar, insan haklarına uygun olarak tüm çalışanlarına eşit haklar vermelidir.
Kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar, insan haklarına uygun olarak tüm çalışanlarına eşit haklar vermelidir.
Kültürel ve tarihî gerçekler, dinî ve vicdan özgürlüğünün önemini ortaya koyuyor.
Kültürel ve tarihî gerçekler, din ve vicdan özgürlüğünün önemini ortaya koyuyor.
6.Etkinlik
Etkinlikte tamlama yanlışlığıyla ilgili iki örnek yazılacak.
Yıl içindeki ticari ve meslek faaliyetleri artışını anlattığı konuşması çok beğenildi.
Saat ve duvar takvimini başka odaya aldı.
7.Etkinlik
Öğrenciler yaşadığımız bölgeye çocuk parkı yapılması hususunda bir dilekçe yazmaları istenecek.
Dilekçe kuralları hatırlatılacak.
<<<< Gelecek metne hazırlık konusu hazırlanacak. >>>>
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, anlatım bozukluğu vardır?
A) Babam askerliğini Edremit’te yapmış.
B) Yanlış bir değerlendirme, okuru yapıttan soğutur.
C) Bu konuda epey yeterince konuştuğumuzu düşünüyorum.
D) Yıllar önce seninle yine bu ağacın altında karşılaşmıştık.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 02.05.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER) yer alan “ÖZGÜRLÜK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.