2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 4. temanın son metni olan “DELİ DUMRUL” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS PLANI | ||
1. BÖLÜM | 31 ARALIK 2018 06 OCAK 2019 |
2. BÖLÜM |
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | DİNLEME T.7.1.1.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur. T.7.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler. T.7.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik soruları cevaplar. T.7.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir. T.7.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir. T.7.1.12. Dinlediklerinin/izlediklerinin içeriğini değerlendirir. a) Medya metinlerindeki örtülü anlamı belirlemesi sağlanır. T.7.3.29. Metin türlerini ayırt eder. KONUŞMA T.7.3.21. Metindeki hikâye unsurlarını belirler. Olay örgüsü, mekân, zaman, şahıs ve varlık kadrosu, anlatıcı üzerinde durulur. YAZMA T.7.1.13. Dinleme stratejilerini uygular. Empati kurarak,katılımlı, katılımsız, not alarak dinleme gibi yöntem ve teknikleri uygulamaları sağlanır. T.7.4.16. Yazdıklarını düzenler. b) Metinde yer alan yazım ve noktalama kuralları ile sınırlı tutulur. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Dinleme, bölerek dinleme, açıklayarak dinleme, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | “Dede Korkut kimdir? Hakkında bilgisi olan var mı?” sorusu öğrencilere yönlendirilecek, cevaplar alınacak. |
• Güdüleme | Öğrenciler Dede korkut hikayelerinden birini derse hazırlık ödevi olarak hazırlamış olacaklardı. Öğrencilerden bu hikayeleri anlatmaları istenecek. Daha sonra Deli Dumrul metnimizin bu hikayelerden biri olduğu ve kahramanlık konulu bir hikaye olduğu belirtilecek. Sayfa 115’ i açarak öğrencilerin etkinlikleri incelemesi istenecek. Daha sonra akıllı tahtadan “DELİ DUMRUL” dinleme metni açılacak ve öğrencilere dinletilecek. |
• Gözden Geçirme | Bu hikayede Türklerin yaşayışı hakkında bilgiler nelerdir? sorusu sorulacak ve bu bilgileri not almaları istenecek. |
• Derse Geçiş
“DELİ
DUMRUL” metni akıllı tahtadan açılacak ve bölerek dinlenecek. Bölerek dinleme
yöntemi uygulanacak. Gerekli yerlerde vurgulamak için geri ileri sarılarak
dinleme yapılacak. Öğrenciler not alarak seyretmeleri sağlanacak. Anlamını
bilmedikleri kelimeleri tespit edecekler. Anlamlarıyla beraber sözlük
defterine yazılacak.
1. Etkinlik
Bu etkinlikte metnin olay örgüsü
belirlenecek.
Dinlediğiniz Metnin Adı
Cevap: Deli
Dumrul
Şahıs ve Varlık Kadrosu
Cevap: Deli
Dumrul, yiğit, Azrail, Deli Dumrul’un annesi, babası, karısı
Zaman ve Mekan
Cevap: Geçmiş
zaman, oba
Anlatıcı
Cevap: Üçüncü
kişi (Dede Korkut)
2. Etkinlik
Bu bölümde dinlenilen metinle ilgili öğrenci görüşleri yazılacak.
3. Etkinlik
Etkinlikte bulunan yönergeler uygulanacak. Deyimlerin anlamları tahmin edilecek
ve sonra sözlükten anlamları bulunup yazılacak.
Can bulmak: Dirilmek,
canlanmak
Gözü tutmak: Güvenmek, beğenmek
Yüz bulmak: İlgi ve yakınlık
görmek
Nam salmak: Ününü her yana
yaymak
Meydan okumak: Korkmadığını,
çekinmediğini açıkça bildirmek, kavga veya yarışmaya çağırmak
Canını almak: Öldürmek
4. Etkinlik
Etkinlikte metinle ilgili
sorular cevaplanacak.
1. Deli Dumrul
canını kurtarmak için kimlerle konuşmuştur?
Babası,
annesi ve karısı ile konuşmuştur.
2. Deli Dumrul’u
kendi ifadelerinizle tanımlayınız.
Deli
Dumrul yiğit, cesur, canını seven fakat karısını canından daha çok seven bir
insandır.
3. Metinden hareketle günlük
hayatta değiştirebileceğiniz durumlar nelerdir?
…
4. Metinde Deli Dumrul eşinden
de olumlu bir cevap alamasaydı başka kimin yanına gidebilirdi?
Çocuklarının
yanına gidebilirdi.
5. Dinlediğiniz
metnin ifade ve söyleyiş özellikleri nelerdir? Daha önce bu metne ifade ve
söyleyiş özellikleri bakımından benzer bir metin okudunuz mu?
Metinde
akıcı ifade, masalsı ve şiirsel söyleyiş özellikleri bulunmaktadır.
6. Zorbalıkla baş edebilmek
için çözüm önerileriniz neler olabilir?
…
5. Etkinlik
Bu etkinlikte nedeniyle
beraber farklı bir başlık bulunacak.
6.Etkinlik
Bu bölümde altı
şapka düşünme tekniği tanıtılacak ve etkinlikte bulunan metne göre yönergeler
incelenecek.
6 (ALTI) DÜŞÜNCE ŞAPKASI YÖNTEMİ
Altı
Düşünce Şapkası Yöntemi, toplantılardaki düşünce ve önerilerin belirli bir
düzen içinde sunulması ve sistematikleştirilmesi için kullanılan bir
yöntemdir. Şapkalar düşüncelerin ayrıştırılması için kullanılan bir
semboldür. Katılımcılardan şapkaların rengi değiştikçe, rengin simgelediği
düşüncelerin belirli bir düzen içinde sırasıyla aktarılması beklenir.
NASIL UYGULANIR?
Katılımcılara
üzerinde görüşme yapacakları konu verilir. Tüm katılımcılardan konuya
yaklaşırken aynı şapkayı giymeleri, yani konuya aynı şekilde yaklaşmaları
beklenir. Şapkaların renkleri aşağıda verilen düşünme yaklaşımlarını
simgelemektedir.
1 ŞAPKA : BEYAZ ŞAPKA
Tarafsız
şapkadır ve net bilgileri içerir. Görüşülen konu ile ilgili net bilgiler,
sayılar, araştırmalar, ölçümler, kanıtlanmış veriler ortaya konur. Bu aşamada
şu soruların cevapları aranmalıdır.
–
Hangi bilgilere sahibiz?
–
Hangi bilgiler eksik?
–
İhtiyacımız olan bilgiyi nasıl elde ederiz?
2. ŞAPKA : KIRMIZI ŞAPKA
Duygusal,
kişisel şapkadır. Kişisel duygular bu şapkada hesaba katılır. Görüşülen konu
ile ilgili olarak, katılımcılara hiçbir dayanağı olmasa da hislerini söyleme
şansı verilir. Katılımcıların kişisel görüşleri alınır. Bu görüşlerinden
dolayı fikirlerini söyleyenler suçlanmamalıdır. Bu aşamada şu sorunun cevabı
aranmalıdır: – Söz konusu olay, durum, öneri, sorun vb. hakkında neler
hissediyorsunuz?
3. ŞAPKA : SİYAH ŞAPKA
Kötümser,
tedbir şapkasıdır. Tehlikelerle alakalı olan şapkadır. Kötümser tüneli görür,
iyimser ise tünelin ucundaki ışığı. İyimser olmadan önce tünele gireceğimizi
bilmemiz gerekir. Belirsizliklerin önüne geçmek için konunun riskleri
hesaplanmalıdır. Belirsizliğin sınırları yoktur. Riskin ise sınırları
belirlenmiş olmalıdır. Ne kadar risk yükleneceğimizi bilmeden yola
çıkmamalıyız. Bu aşamada gelecekte başımıza gelecek problemler, eleştiriler
ortaya çıkarılır. Şu sorunun cevabını aramalıyız:
–
Bu önerinin, projenin bize ne gibi zararları olabilir?
4. ŞAPKA : SARI ŞAPKA
İyimser,
yararlar şapkasıdır. Projenin avantajlarının ortaya konduğu şapkadır.
Yapılacak işin avantajları ortaya konulur. Getirileri göz önüne alınır. Bu
aşamada şu sorunun cevabı aranır :
–
Bu projenin bize sağlayacağı getiriler neler olabilir?
5. ŞAPKA : YEŞİL ŞAPKA
Yenilikçilik,
yaratıcılık , üretken fikirler şapkasıdır. Konu ile ilgili alternatifler
nelerdir? Sorusunun cevapları aranır. Yaratıcılık ön planda tutulur ve
toplantıya katılanların yaratıcı fikirlerini ortaya koymaları teşvik edilir.
En aykırı fikirler ödüllendirilir. Fikrini söyleyenlere gülünmeyeceği garanti
altına alınır. Fikir çok saçma da olsa asla söyleyene sataşılmamalıdır.
Önemli olan fikrin saçma olup olmadığı değil; orijinal, yeni, üretken olması
ve katma değer yaratmasıdır. Çünkü bir fikir gerçekleşene kadar saçmadır,
gerçekleştikten sonra saçma olmaktan çıkar. Bu aşamada şu sorunun cevabı
aranmalıdır.
–
Bu konudaki değişik önerilerimiz neler olabilir?
6. ŞAPKA : MAVİ ŞAPKA
Serinkanlı
durum analizi, kontrol şapkasıdır. Sonunu görmeden işe başlamamak istiyorsak
bu aşama çok önemlidir. Sonuçların ortaya konduğu şapkadır. Düşünceler,
öneriler ve görüşler sistemleştirilir. Toplantının sonuçları ortaya çıkarılır
ve özetlenir. Ne yapılacak? Niçin yapılacak? Nasıl yapılacak? Kim yapacak?
Nerede yapacak? Ne zaman başlayacak, bitecek? Sorularının cevapları net
olarak yazılır ve projelendirilir. Katılımcılar şapkaların tümünü belirli bir
düzen içerisinde takarak düşünce ve önerilerini sırayla aktarırlar ve böylece
toplantı hedefe ulaşır. Bu aşamaların sonunda şu sorularının cevapları
verilmiş olmalıdır. Aksi halde tekrar birinci şapkayı giymeniz gerekir.
–
Ne oldu? (geçmişteki durumumuz – neydik?)
–
Ne oluyor? (şimdiki durumumuz – ne olduk?)
–
Sonra neler olmalı? (gelecekteki istenen durumumuz – ne olacağız?)
–
Ne olmuyor? (istenen geleceğe ulaşmak için yapılması gerekenler)
7.Etkinlik
Dinlediğimiz Deli Dumrul
adlı metnin özeti yapılacak ve yönergelere uygun etkinlik tamamlanacak.
8. Etkinlik
Bu
bölümde ek fiilin ikinci görevi olan basit zamanlı fiilleri birleşik zamanlı
fiil yapan ek fiiller kavratılacak.
Basit Zamanlı Fiilleri Birleşik
Zamanlı Yapmak (Fiil Cümlelerinde Ek Fiil)
Basit
zamanlı (sadece bir kip eki almış) fiiller, ek fiil alarak birleşik zamanlı
(birden fazla kip eki almış) fiil olurlar. Fiilin birleşik zamanlı olması
demek iki kip ekinin yan yana gelmesi demektir. Birleşik zamanlı fiillerde
ikinci kip eki her zaman ek fiildir.
Fiil cümlelerinde ek
fiil, üç kiple çekimlenir:
Ek Fiilin Hikaye Hikaye Birleşik Zamanı (idi)Ek Fiilin Rivayet Birleşik Zamanı (imiş)Ek Fiilin Şart Birleşik Zamanı (ise)
Örnek:
» geliyorum Bu fiil sadece bir kip eki (şimdiki zaman eki) aldığı için basit zamanlı fiildir. geliyormuşum (geliyor imişim) Bu fiil ise iki kip eki (şimdiki zaman eki + öğrenilen geçmiş zaman eki) aldığı için birleşik zamanlı fiildir ve ikinci kip eki ek fiildir. Deli Dumrul bir kuru çayın üzerine köprü yapıyormuş. Deli Dumrul’un köprüsünün yanına bir bölük oba konmuştu. Konuk kahveden önce su içerse bu aç olduğunu gösteriyormuş. Millî kültürümüz temasında yeni konular işlenecektir. Masal dinlemeyi çocukken daha çok severmiş. b) Yukarıdaki cümlelerde altı çizili ekler cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamında nasıl bir değişiklik olmaktadır? Yazınız. Cevap: Ekler cümleden çıkartıldığında bu eklerin kazandırdığı küçümseme, terk edilmiş alışkanlık, kesinlik, ihtimal, başkasından duyma, umursamama, gerçekleşmemiş niyet anlamları eksilmektedir. Gelecek metne hazırlık olarak soruları araştırılıp hazırlanacak. | |
3. BÖLÜM |
Ölçme-Değerlendirme | |
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri | Aşağıda verilen tabloda ek eylem alarak birleşik zamanlı olan eylemlerin olduğu cümleye(x) koyunuz. 1.Fatih Sultan Mehmet İstanbul`u 1453`te fethetmiştir. 2.Anneme yardım olması için bulaşık makinesini doldurdum. 3.Küçük kardeşime elbiselerini hep ben giydirirdim. 4.Sıcak tavırlarınla hepimizin gönlünü alıyorsun. 5.Hemen bütün soruları çözmeliyim diye düşündüm. |
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi | Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır. |
Türkçe Öğretmeni | 30.12.18 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 4. temanın son metni olan “DELİ DUMRUL” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.