2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 3. Tema (BİREY ve TOPLUM) 9. hafta metni olan “FAYDALI BİR İŞ GÖRMEK ZEVKİ” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS
PLANI
|
12 KASIM-18 KASIM 2018
|
1. BÖLÜM
|
|
|
Dersin adı
|
TÜRKÇE
|
Sınıf
|
8
|
Temanın Adı/Metnin Adı
|
BİREY
ve TOPLUM / FAYDALI BİR İŞ GÖRMEK ZEVKİ
|
Konu
|
Amaç- sonuç cümleleri
Güdümlü konuşma
Cümlenin ögeleri (Nesne)
E-posta
|
Önerilen Süre
|
40+40+40+40+40( 5 ders saati )
|
Öğrenci Kazanımları /Hedef
ve Davranışlar
|
OKUMA
T.8.3.4. Okuma stratejilerini
kullanır.
T.8.3.5. Bağlamdan yararlanarak
bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
T.8.3.14. Metinle ilgili
soruları cevaplar.
KONUŞMA
T.8.2.3. Konuşma stratejilerini
uygular.
YAZMA
T.8.4.4. Yazma stratejilerini
uygular.
T.8.4.12. Kısa metinler yazar.
(e-posta yazma)
T.8.4.17. Yazdıklarını paylaşır.
T.8.4.18. Cümlenin ögelerini ayırt eder. (Belirtili ve belirtisiz
nesne)
|
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Teknikleri
|
Balık kılçığı, işaretleyerek
okuma, tahmin etme, not alarak okuma, güdümlü konuşma
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
* Öğretmen * Öğrenci
|
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve
atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı
|
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
|
|
• Dikkati Çekme
|
En sevdiğiniz meslekler nelerdir?” sorusu sorarak öğrencilerin dikkati
çekilecek.
|
• Güdüleme
|
Bu hafta, Birey ve Toplum temasının ilk metni olan “FAYDALI BİR İŞ GÖRMEK
ZEVKİ” adlı metin inceleyeceğiz. Sayfa
72’ de yer alan metnin yazarı usta
deneme yazarı Şevket RADO’dur. Metni inceledikten sonra insanın yaptığı işten
mutlu olması gerektiği kanısına varacağız. Yaptığımız iş her ne ise önce
kendimize ve sonra topluma faydalı olması gerektiğinin altı çizilecek.
|
• Gözden Geçirme
|
“İş insanın aynasıdır.” sözünden ne
anlıyorsunuz diye çocuklara soru yöneltilecek.
|
• Derse Geçiş
Gözden geçirme bölümü yapıldıktan sonra öğrencilerden birine okuma görevi
verilecek. Düzgün ve samimi bir ses tonuyla metni okuyacak. Daha sonra
takip eden öğrencilerin de okuması sağlanacak (bölerek okuma)
Metnin
okunması bittikten sonra sınıfça metnin üzerine konuşulacak ve kelime çalışmalarına
geçilecek.
Üç
guruba ayrılacak sınıf. Birinci gurup anlamını bilmediğimiz kelimeleri,
ikinci gurup anahtar kelimeleri ve son gurup da metinde geçen deyim ve
atasözlerini tespit etmek için metin bir kez daha okunacak.
Anahtar kelimeler: iş,
fayda, el birliği, işçi, şehir, vazife, memleket
Anlamı bilinmeyen kelimeleri
belirleyecek gurup kelimeleri söyleyerek tahtaya yazılacak ve anlamları
araştırılacak. (1. Etkinlik)
Deyimler
de aynı şekilde bulunacak. Bütün bu çalışmalar deftere not alınacak.
1. Etkinlik
Anlamı bilinmeyen kelimeleri belirleyecek gurup kelimeleri
söyleyerek tahtaya yazılacak ve anlamları araştırılacak.
2. Etkinlik
Metinden yola çıkarak ilgili soruları öğrenciler cevaplayacak.
1. İnsanı diğer mahluklardan ayıran başlıca fark
nedir?
Bir eser vücuda getirmenin zevkiyle mest olmayı bilmek.
2. Yazarın metindeki hayvanlarla ilgili
düşünceleri nelerdir?
Hayvanların bir işi başardıklarında mutlu olduklarını düşünmektedir.
3. Yazarın mühendis arkadaşının
anlattıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
…
4. Filozofun “Eğer şehirler bir kişi
tarafından vücuda getirilmiş olsaydı daha güzel olacaktı.” sözüne
katılıyor musunuz? Neden?
…
5. Hayatınızda sizi teselli eden şey nedir?
Açıklayınız.
…
3. Etkinlik
Bu etkinlikte balık kılçığına amaç sonuç cümleleri
yazılacak.
4. Etkinlik
Bu etkinlikte güdümlü konuşma
yapılacak. Öğrencilerden konuyla ilgili konu başlıkları hazırlamaları
istenecek. Konu başlıkları hazırlayan çocuklar sırayla kısa kısa
konuşturulacak. Beden dilini kullanmaları istenecek.
5.Etkinlik
Nesne
kavratılacak. Cümlenin yardımcı öğelerinden olan nesne hakkında bilgi
verilecek. Etkinlik yapılacak.
Atların ne düşündüklerini doğal olarak
bilmiyoruz.
En muhtaç insanların bile faydasız bir iş görmeye
zorlanamayacaklarını sizler bizim kadar anlayamazsınız.
Son derece fakir bir işçiye günde on beş lira verip bir kuyu açtırabilirsiniz.
Bu işi kendi mahareti ve gayreti ölçüsünde
yapar.
Nesne
Nesne,
cümlede öznenin yaptığı işten etkilenen öğedir. Nesne, sadece yüklemi geçişli
olan fiil cümlelerinde vardır ve yükleme sorulan “ne, neyi, kimi?”
sorularıyla bulunur.
Örnekler
» Bugün seni çok
aradım. (kimi aradım?)
cümlesinde yükleme sorulan “kimi?” sorusuna cevap veren “seni” sözcüğü
nesnedir.
» Fuardan
kardeşime kitap aldım. (ne aldım?)
cümlesinde “ne” sorusuna cevap veren “kitap” sözcüğü nesnedir.
Nesneyi
belirtili nesne ve belirtisiz nesne olmak üzere iki grupta incelemek
mümkündür:
1. Belirtili Nesne
Yükleme
sorulan “neyi, kimi?” sorularına cevap veren sözcük ya da
sözcük gruplarıdır. Belirtili nesne durumundaki sözcük ya da sözcükler
yükleme belirtme hâl ekiyle (-i) bağlanır.
Örnekler
»Bu maçı mutlaka izlemeliyim. (neyi
izlemeliyim?) (belirtili nesne)
cümlesinde “neyi” sorusuna cevap veren “bu maçı” sözü belirtili nesne olarak
kullanılmıştır.
2. Belirtisiz Nesne
“-i”
belirtme hâl ekini almayan ve özneyi bulduktan sonra yükleme
sorulan “ne?” sorusuna cevap veren sözcükler,
belirtisiz nesne olur.
Örnek :
» Adam bir
çuval taşıyordu? (ne taşıyordu?) (belirtisiz nesne)
cümlesinde yükleme sorulan “ne” sorusuna “bir çuval” cevabını alıyoruz. Bu
sözcük yalın olarak kullanıldığından yani belirtme hâli eki almadığından belirtisiz
nesnedir.
NOT:
Cümlenin öğeleri bulunurken özne ve nesneyi karıştırmamak için önce yüklemi,
sonra özneyi, daha sonra da nesneyi bulmalıyız.
Örnekler:
» Kalemi dün
akşam kaybolmuş.
özne
yüklem
cümlesinde özneyi bulmadan “Neyi kaybolmuş?” sorusunu sorar ve “kalemi”
sözcüğüne nesne dersek yanılmış oluruz. Çünkü önce özneyi bulmalıyız. Buna
göre “Kaybolan ne?” sorusunu sorduğumuzda “kalemi (Onun)” cevabını alırız.
Demek ki “kalemi” sözcüğü nesne değil, öznedir.
6.Etkinlik
Bu etkinlikte belirtili ve belirtisiz nesneler işaretlenecek.
Bu neşenin tohumlarını o
günkü çalışmalarımızda, faydalı bir iş gördüğümüze inanmamızda aramalıyız. /
belirtili nesne
Yollarda bir binayı el birliğiyle
yükseltmeye çalışan birçok inşaat işçisi görürsünüz.
/belirtisiz nesne
Bu binayı ben
yaptım. / belirtili nesne
Herkes onu kendi
eseri sayar. / belirtili nesne
Allah kimseyi böyle
bir teselliden mahrum bırakmasın! / belirtili nesne
7. Etkinlik
İncelediğimiz
deneme metnini öğrencilerin tavsiye edebileceği bir arkadaşına mail atması
istenecek.
àBir sonraki metin için yurt dışına çıkabilmek
için resmi işlemlerin neler olduğu öğrencilerce araştırılacak.
|
|
Ölçme-Değerlendirme
|
|
•
Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
•
Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
•
Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan
öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
|
İçinde
nesne ögesi bulunan 5 cümle yazınız.
1.
2.
3.
4.
5.
|
Dersin Diğer Derslerle
İlişkisi
|
izlerken sesli yorum yapabilme, yazarken
imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
|
Türkçe Öğretmeni
|
11.11.18
|
Sefa AVCILAR
|
Okul Müdürü
|
2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 3. Tema (BİREY ve TOPLUM) 9. hafta metni olan “FAYDALI BİR İŞ GÖRMEK ZEVKİ” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.