Ücretsiz Kütüphane Otomasyonu KİTAPİ

Genel Genel Dokümanlar Manşet

Okul kütüphaneleri için tamamen ücretsiz, internet tabanlı, sosyal otomasyon sistemi Kitapi

Gönüllü yazılımcılar tarafından Türkiye’deki bütün okul kütüphanelerine yönelik, kurulum gerektirmeyen, modern ve sosyal bir otomasyon yazılımı hazırlandı. “Kitapi” isimli proje bulut sistemi mantığıyla çalışıyor. Herhangi bir kurulum aşaması olmayan yazılıma internete bağlı her platformdan erişmek mümkün.

Türkiye genelindeki okul kütüphanelerin günümüze yönelik ihtiyaçlarını karşılayan modern ve sosyal yönleri güçlü bir yazılıma kavuşması için bir grup gönüllü programcı ve öğretmenin 6 aylık çalışması neticesinde “Kitapi” isimli proje hayata geçti.

Kitapi’ ye kayıt olmak için web sitesi üzerindeki kayıt formunu doldurmak veya bu formda yer alan Facebook bağlantısı üzerinden giriş yapmak yeterli. Kayıt olduktan sonra aktivasyon mailindeki linke tıklayıp üyeliğinizi aktif hale getirir getirmez yazılımı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.(Hotmail ve Mynet mailleri spam klasörüne düşebiliyor. Lütfen dikkat edelim!)

Yazılım tamamen ücretsiz olarak sunuluyor ve herhangi bir sınırlaması bulunmuyor. Kitapi’yi kullanan her kütüphane kendi kayıtlarını oluştururken diğer kütüphanelerin önceden kaydettiği eserlerin isim, yazar, yayınevi, ISBN gibi temel bilgilerine erişip bu bilgileri kendi envanterleri için kolaylıkla kullanabiliyorlar. Eserler yaygın kütüphane standardı olan DEWEY sistemine göre kategorilendirilebiliyor. 

Eserler ve üyeler excel dosyası ile toplu olarak sisteme kaydedilebiliyor.

Kitapi ile üyelere ödünç eser vermek, eser teslim almak gibi temel ihtiyaçlar sistem üzerinde hazırlanmış QR kod etiketleri sayesinde akıllı telefonlar yardımıyla hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca en çok eser okuyan öğrenciler, en çok okunan eserler, ödünç/teslim değerleri gibi çeşitli istatistik bilgileri aylık, haftalık, yıllık olarak sınıf bazında raporlanabiliyor.

Proje kapsamında her kütüphaneye ayrı bir subdomain ücretsiz olarak sunuluyor. Bu subdomain ile kütüphaneler kolay bir şekilde kendi bloglarını Kitapi üzerinden oluşturup paylaşımlarda bulunabiliyor, yaptıkları çalışmaları, düzenledikleri kampanyaları buradan ziyaretçilerine sunabiliyorlar. Ayrıca Kitapi’nin kendi çalışmalarına ait de bir blog bulunuyor.

Kitapi’nin blog sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Kitapi yazılımını diğerlerinden ayıran bir başka özelliği olan “Sosyal Kütüphane” kavramı şu şekilde açıklanıyor: Üyeler ödünç aldıkları eserlere yorum yazıp puan verebiliyor, başka üyelerin yorumlarını okuyabiliyor, üyeler birbirlerini sistem üzerinden takip edip hangi kitapları ödünç aldığını hızlıca görebiliyor. Ayrıca üyeler okudukları kitap sayısına, yazdıkları yorumlara ve gösterdikleri diğer performanslara göre “Hevesli”, “Azimli”, “Kıdemli” derecelerinde “Kitap Kurdu”, “Eleştirmen”, “Hızlı”, “Yardımsever” gibi çeşitli sanal rozetler kazanabiliyor. Bu şekilde kitaplar üzerinden öğrencilerin okuma şevkini yükselten sosyal bir ortam da sağlanmış oluyor.

Hasanağa Şehit Piyade Er KAdir Çavuşoğlu Kütüphane Blogunu buradan inceleyebilirsiniz.

2015-2016 Öğretim yılının başında yayına giren proje üç yıllık süreçte 5000’e yakın kütüphane Kitapi ile tanıştı. Toplamda 250 bin üye kayıt olmuş durumda. Kitapi’ den yararlanıyor. Yunus Emre Enstitüsü, yurt dışında Bosna Hersek, Mısır ve Kosova başta olmak üzere 8 farklı ülkedeki okullarında kullanılan Kitapi, ülkemizdeki bazı üniversitelerimizin bölüm kütüphanelerinde de kullanılmaktadır. Projenin en çok rağbet gördüğü okullar ise Bursa, İstanbul, Ankara, Balıkesir, Denizli, Konya, Kayseri ve İzmir’de yer alıyor.

Kitapi Web Sitesi : http://kitapi.net

Kitapi Blog : http://kitapi.net/blog

Youtube Kanalımız : https://www.youtube.com/c/kitapinet

Facebook Sayfası : https://www.facebook.com/kitapiNet

Twitter Sayfası : https://twitter.com/kitapiNet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir