2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 1. temanın 4. Hafta metni olan “KARDEŞİM” dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
Metnin ses dosyasını buradan bulabilirsiniz.
1. BÖLÜM | DERS PLANI | 08 Ekim-14 Ekim 2018 |
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | DİNLEME T.7.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek dinler. T.7.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde kullanır. T.7.3.9. Söz sanatlarını kavrar. T.7.3.11. Fiil kiplerini bilir. T.7.3.16. Metnin konusunu belirler. T.7.3.17. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler. T.7.3.18. Metindeki yardımcı fikirleri belirler. T.7.3.29. Metin türlerini ayırt eder. KONUŞMA T.7.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.7.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır. Oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak ve son olarak ifadelerini kullanmaları sağlanır YAZMA T.7.4.1. Şiir yazar. T.7.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Not alma, özet çıkarma, serbest, kontrollü, kelime ve kavram havuzundan seçerek yazma, bir metinden hareketle yazma ve duyulardan hareketle yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Dinleme, açıklama, duraklatarak dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, Aşık Veysel’in EBA’ daki TRT röportajı |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | 1. Aşık Veysel hakkında bildikleriniz nelerdir? 2. Aşık Veysel’in aşık olduğu kişi veya değer nedir? |
• Güdüleme | Bu dersimizde temamızın son metni olan “KARDEŞİM” adlı metni işleyeceğiz. Herkes sayfa 30 u açsın. Bu metni işledikten sonra Aşık Veysel’ i ve insana verdiği değeri çok iyi anlayacaksınız. Aşık Veysel’in gözünden insan sevgisini barışı göreceksiniz. |
• Gözden Geçirme | Sizce kardeş kime denir? Dostluğun kardeşliğin tanımını yapar mısınız? |
• Derse Geçiş Öğrencilerden metnin biçimine bakarak türü hakkında bilgi vermeleri istenecek. Metnin başlığı ile görseldeki Aşık Veysel’i bağdaştırarak arasında bağlantı kurması sağlanacak. Metin akıllı tahtadan açılacak ve sınıfa dinletilecek. Daha sonra her öğrenci metni daha iyi anlamak için dinlerken anahtar kelimeleri şiirden bulmaları istenecek. Anlamı bilinmeyen kelimeleri de not almaları istenecek. Anahtar Kelimeler: kardeş, tabiat, yolcu, aşık, nefis, hor görmemek, toprak, var (olmak) Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından Türkçe defterinin arkasında yer alan sözlük defterlerine anlamlarıyla beraber yazılacak. Sonrasında her bir sözcük cümle içinde kullanılacak. 1. Etkinlik Etkinliği yapmak için metin bir kez daha dinlenecek ve boşluklar doldurulacak. Beni hor görme kardeşim Sen altınsın ben tunç muyum Aynı vardan var olmuşuz Sen gümüşsün ben sac mıyım Ne var ise sende bende Aynı varlık her bedende Yarın mezara girende Sen toksun da ben aç mıyım Kimi molla kimi derviş Allah bize neler vermiş Kimi arı çiçek dermiş Sen balsın da ben çeç miyim Topraktandır cümle beden Nefsini öldür ölmeden Böyle emretmiş yaradan Sen kalemsin ben uç muyum Tabiata Veysel aşık Topraktan olduk kardaşık Aynı yolcuyuz yoldaşık Sen yolcusun ben bac mıyım Âşık Veysel ŞATIROĞLU 2. Etkinlik Metinden hareketle sözcüklerin anlamları tahmin edilecek ve sonra akıllı tahtadan TDK sözlük açılarak cevaplar bulunacak. sac: Yassı demir çelik ürünü molla: Büyük kadı derviş: Bir tarikata girmiş, onun kurallarına ve törelerine bağlı kimse, alperen çeç: Tahıl yığını bac: 1- Osmanlı Devleti’nde gümrük vergisi 2- Zorla alınan para, haraç 3. Etkinlik Metnin konusu, ana duygusu ve teması bulunacak. Kardeşim Şiiri Teması: Eşitlik Kardeşim Şiiri Ana Duygu: İnsanlar arasındaki kardeşlik 4. Etkinlik Etkinlikte metne uygun farklı ilgi çekici başlık bulmaları istenecek. 5.Etkinlik Söz sanatlarından kişileştirme va abartma ile ilgili etkinlik yapılmadan önce kısa bir bilgi verilecek. SÖZ SANATLARI Söz sanatları, ifadeye zenginlik katmak, ifadenin etkisini artırmak ya da az sözle çok şey ifade etmek için kullanılır. Söz sanatları abartma, benzetme, kişileştirme ve konuşturma olmak üzere dörde ayrılır: 1. Abartma Bir şeyin niteliklerini veya bir olayı olduğundan fazla büyüterek veya küçülterek anlatmaya abartma denir. Örnek Çantayı taşımaktan kolum koptu. 2. Benzetme Anlatımı kuvvetlendirmek, sözün etkisini artırmak için aralarında değişik yönlerden ilgi bulunan iki şeyden zayıf olanın kuvvetli olana benzetilmesine benzetme denir. Çoğunlukla benzetme yapılırken birbirleri ile ilgi kurulan varlıklar arasındaki ilişki bilinmektedir. Örnek Serkan keçi gibi inatçı bir çocuktur. Bu cümlede “Serkan”, “inatçılık” bakımından “keçi” ye benzetilmiştir. Burada “keçi” nin inatçılık özelliği herkes tarafından bilindiğinden, benzetme çok rahat anlaşılmakta, söz daha etkili olarak anlatılmaktadır. 3. Kişileştirme İnsan dışındaki varlıklara insana özgü özelliklerin verilmesine kişileştirme denir. Bu sanatta hayvanlara, bitkilere ve diğer varlıklara insana özgü özellikler verilerek ifade daha çekici hâle getirilir, duygular daha güzel anlatılır. Örnek Köyün çayı boş yere akmaktan sıkılıyor, bir bostanı sulayacağı günlerin gelmesini iple çekiyordu. 4. Konuşturma İnsan dışındaki varlıkları konuşturma, onların ağzından söz söyleme sanatına konuşturma denir. Örnek Akşam rüzgârları der ki Ali’ye: “Gözler ileriye, gönül geriye…” Sanki köydekiler görünsün diye Tepeler alçalır, dereler dolar! A: Kişileştirme ile ilgili kısım: » ırmaklar » bağlar » çeşme B: Abartma ile ilgili kısım: » Bir ah çeksem dağı taşı eritir » Gözüm yaşı değirmeni yürütür 6.Etkinlik Önceki metinde işlediğimiz Fiil kipleriyle ilgili etkinlik yapılacak. 7.Etkinlik Bu etkinlikte öğrenciler alçak gönüllülük hakkındaki düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşacak. Beden dilini de kullanmaları gerektiği ifade edilecek. Hatta konuşma yaparken öğrenciler kendilerini rahat hissetmeleri ve dinleyicilerle göz teması kurabilmek için konuşurken sınıfta gezinmelerine müsaade edilecek. 8. Etkinlik Yoncada yer alan kelime ve kelime guruplarını kullanarak bir şiir yazdırılacak çocuklara. Şiir anlatımını kuvvetlendirmek için ilgi çekici bir başlık atmaları istenecek. Bir sonraki metne hazırlık olması için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir program hazırlamaları istenecek. | |
3. BÖLÜM
Türkçe Öğretmeni
Sefa AVCILAR
30.09.2018
Okul Müdürü