2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. Sınıf 4. hafta dinleme metni olan “ANLAMAK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
Ayrıca derste kullanabileceğiniz dinleme metnimizin ses dosyasını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM DERS PLANI 08 Ekim-14 Ekim 2018
Dersin adı
|
TÜRKÇE
|
Sınıf
|
5
|
Temanın Adı/Metnin Adı
| ÇOCUK DÜNYASI / ANLAMAK (DİNLEME/İZLEME METNİ) |
Konu
|
BaşlıkMetin
türü (şiir)Ana duyguŞiirin konusuAnahtar
KelimelerDeyimlerAkıllı
işaretlerFıkra
ve mektup 6
Ayakkabı TekniğiNoktalama
işaretleri Metin
okuma ve soruları çözme
|
Önerilen Süre
|
40+40+40+40+40+40( 6 ders saati )
|
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve
Davranışlar
| DİNLEME/İZLEME T.5.1.1.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur. T.5.1.2.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. T.5.1.3. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler. T.5.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder. T.5.1.5. Dinlediklerini/izlediklerini özetler. T.5.1.6. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir. T.5.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir. T.5.1.8. Dinlediği/izlediği hikâye edici metinleri canlandırır. T.5.1.9. Konuşmacının sözlü olmayan mesajlarını kavrar. T.5.1.10.Dinlediklerinin/izlediklerinin içeriğini değerlendirir. T.5.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir. T.5.1.12. Dinleme stratejilerini uygular. KONUŞMA T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular. T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır. T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır. YAZMA T.5.4.1.Şiir yazar. T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular. T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır. T.5.4.6. Bir işin işlem basamaklarını yazar. T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır. T.5.4.8. Sayıları doğru yazar. T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler. T.5.4.10. Yazdıklarını paylaşır. T.5.4.12. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır. T.5.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur. T.5.4.14. Kısa metinler yazar. T.5.4.15. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler. T.5.4.16. Yazılarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Teknikleri
|
Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme,
açıklayıcı anlatım, günlük hayatla ilişkilendirme, Somut yaşantılar edinme,
Günlük hayatla ilişkilendirme
|
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
* Öğretmen * Öğrenci
|
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve
atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, çizgisiz
kağıt
|
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
|
|
• Dikkati Çekme
|
Akıllı tahtanın ortasına kocaman bir “anlamak” kelimesi yazarak
öğrenciler için ne ifade ettiği sorulacak ve alınan cevaplar yorum yapmadan
tahtaya yazılacak.
|
• Güdüleme
|
Evet çocuklar bu hafta temamızın dinleme metni olan ve 30. sayfadaki “ANLAMAK” adlı metni işleyeceğiz. Bu metni işledikten sonra
çevrenizdekileri anlayacak onlara değer vereceğiz. Sevginin ne olduğunu
ailenin temelini sevginin oluşturduğunu göreceğiz.
|
• Gözden Geçirme
|
“Ailenizin gözünden kendinizi nasıl
tanımlarsınız ?” sorusu sorulacak.
|
• Derse Geçiş
Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilere
akıllı tahtadan metnin ses dosyasını açıp dinletilecek.
Metni
dinlerken not almaları istenecek. Metin hakkında konuşurken bu notlardan
yararlanacakları söylenecek..
İkinci kez
kelime çalışması için dinleme yapılacak ve anahtar kelimeler bulunmaya
çalışılacak.
Öğrenciler anlamı bilinmeyen kelimeleri not edecek.
Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin
anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı
sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından Türkçe defterinin arkasında
yer alan sözlük defterlerine anlamalarıyla beraber yazılıp cümle içinde
kullanılacak.
1. Etkinlik
a) Metni dinlerken boşlukları doldurmaya çalışacaklar..
Bazen anlıyorum
Bazen anlamıyorum
Annemi
Babamı
Ninemi
Annem şöyle der
Göstererek beni
– Cin gibi maşallah
Cin ne
demek
Gibi ne demek
Babam diyor ki
Bana bakarak
– Altını üstüne getirmiş evin
Hiç yapabilir miyim
Dediklerini
Tek başıma
Ninemse der bana
– Topaç gibi
Bi dedem
Açık insan
Pek de zeki
Dilinden bal akıyor
Attaya gidelim der
Al sana şeker der
Göz kırpar
Okşar
Sever
Bir de gıdıklar
Dedemi çok anlıyorum
Cahit Zarifoğlu
b) Cin gibi: Çok akıllı, çok zeki, çok becerikli
Altını üstüne getirmek: Bir yeri karmakarışık etmek, dağıtmak
Topaç gibi: Vücutça toplu ve çok sağlıklı çocuk
Dilinden bal akmak: Hoşa gider biçimde konuşmak
2. Etkinlik
Metinden yola çıkarak sorular cevaplanacak.
1. Şiire göre çocuk
ailesini anlıyor mu?
Şiire göre çocuk ailesini
bazen anlıyor bazen anlamıyor.
2. Şiirde hangi duygular
dile getirilmektedir?
Sevgi, öfke, mutluluk,
beğenme
3. Aile bireyleri çocuğu
nelere benzetiyor? Sizce çocuk hangi özelliklerinden dolayı bu varlıklara
benzetilmiştir?
Aile bireyleri çocuğu cine
ve topaca benzetiyorlar. Akıllı olduğu için cine benzetiyorlar. Kilo olarak
biraz toplu olduğu için de topaca benzetiyorlar.
4. Çocuğu en iyi anlayan
kimdir? Sizce, çocuk neden kendisini o kişiye daha yakın hissetmektedir?
Çocuğu en iyi anlayan
dedesidir. Çünkü dedesi onun anladığı dilden konuşmaktadır. Hoşuna gidecek
şeyler yapmaktadır.
5. Şair duygularını
yazarak dile getirmektedir. Siz duygularınızı nasıl anlatırsınız?
3. Etkinlik
Akıllı işaretlerin ne anlama geldiği kavratılacak ve etkinlik
yapılacak.
Akıllı İşaretler
Televizyon yayınlarının
içeriğiyle ilgili bilgilendirici bir sınıflandırma sistemidir. Bu sistem,
televizyon yayıncılarının, anne babaların ve genelde toplumun, çocukları ve
gençleri televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden koruma
sorumluluğunu yerine getirmelerinde onlara yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.
7
Yaş ve Üzeri İzleyici Kitlesi
13
Yaş ve Üzeri İzleyici Kitlesi
Genel
İzleyici Kitlesi
Şiddet
ve Korku Unsurları İçerir
4. Etkinlik
Bu etkinlikte fıkra okunmadan önce 6
ayakkabı uygulama tekniği hakkında
bilgi verilecek.(Altı Şapkalı Düşünme Yöntemi düşünmede; Altı Ayakkabılı
Uygulama Tekniği uygulamada işe yaramaktadır. ) Her rengin bir ifade ettiğini ve o duygu ile konuşma
yapılacağı belirtilecek.
Nasreddin Hoca, damdan düşmene çok
üzüldüm.(Kırmızı)
Bir şeyin yok Nasreddin Hoca, iyisin;
en azından hâlâ yaşıyorsun.(Beyaz)
Nasreddin Hoca, çok yüksekten düştün;
kesin bir yerlerin kırılmıştır.(Siyah)
Nasreddin Hoca sakin ol, sakın ani
hareket etme.(Mavi
Nasreddin Hoca bakalım bir yerlerine
bir şey olmuş mu? (Sarı)
Nasreddin Hoca, tıptaki son gelişmeler
sayesinde hemen iyileşirsin.(Yeşil)
5.Etkinlik
Bu etkinlikte çocukların dikkatini şiirdeki noktalama
işaretlerine çekeceğiz.
NOKTA (.)
a) Bir yargı bildiren,
anlamca tamamlanmış bütün cümlelerden sonra konur.
Dostluk özveri gerektirir.
Hafta sonu pikniğe
gideceğiz..
b) Kısaltmaların sonuna
konulur.
Prof. (Profesör) İng. (İngilizce)
Sok. (Sokak)
Uyarı: Bazı kısaltmalardan
sonra nokta kullanılmaz.
TBMM (Türkiye Büyük Millet
Meclisi)
cm (santimetre) c (karbon)
c) Sıra bildirmek için
sayılardan sonra kullanılır.
5. konu III. Selim 7.
sokak
ç) Tarihlerin yazılışında
gün, ay ve yıl bildiren rakamları birbirinden ayırmak için kullanılır.
05.10.1990 15.07.1985
d) Saat ve dakika rakamlarını
birbirinden ayırmak için kullanılır.
Deprem 3.05 sularında meydana geldi.
Tren 12.25’te kalktı.
e) Matematikte çarpı işareti
yerine kullanılır.
3.4=12 5.5=25
6.Etkinlik
a) Bu etkinlikte “Küçük Prens” eserinin bir kısmı verilmiş ve
bunla ilgili soruları öğrencilerin cevaplanması istenecek.
1. Küçük Prens, büyüklerin çocukları anlamamasından, büyüklerin
bakış açısının çocuklardan çok farklı olmasından yakınmaktadır.
2. Evet, benzerlik vardır. Çünkü her ikisi de kendileri ile aynı
dili konuşmayan yetişkinlerle iletişim sorunu yaşamaktadırlar.
3. Kitabın yayımlandığı dillerde çocuklar tarafından çok
beğenilmesi, ilgiyle okunması ve yetişkinlerin bu kitabı çocukların mutlaka
okuması gerektiği düşüncesinden dolayı kitap 210 dile ve lehçeye çevrilmiş
olabilir.
b) Bu kısımda mektup nasıl yazılır kısa bir bilgi vererek mektup
sayfa düzenini çocuklara hatırlatarak mektup yazmaları sağlanacak.
MEKTUP
Uzakta bulunan herhangi dosta, arkadaşa
gönderilen ya da kamu kuruluşları arasında haberleşmeyi sağlayan bir yazı
türüdür. Mektuplarda dilek ve arzu bildiren duygu ve düşüncelere yer verilir.
Mektupta kullanılacak anlatım, bunu
okuyacak kişinin kültür düzeyine göre ayarlanır. Arkadaşa yazılacak bir
mektupta kullanılacak dil, büyüğe yazılacak mektuptaki dilden elbette farklı
olmalıdır.
–àBir sonraki metnin hazırlık çalışmaları
araştırılıp yapılması istenecek.
|
|
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
|
|
•
Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
•
Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
•
Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan
öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
|
Sınavdan
düşük not alan bir arkadaşınızı düşünün ve altı ayakkabı uygulama tekniğine
göre bu arkadaşınıza giydiğiniz ayakkabılara göre ifadeler kurun.
|
Dersin Diğer Derslerle
İlişkisi
|
Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken
imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
|
Türkçe Öğretmeni
Sefa AVCILAR 28.09.2018
Okul Müdürü
2018-2019 eğitim öğretim yılı 5. Sınıf 4. hafta dinleme metni olan “ANLAMAK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.