2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 7. temada (DOĞA ve EVREN) yer alan“LAVANTA KOKULU KÖY” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM
Ders : TÜRKÇE
Sınıf : 7
Temanın Adı / Metnin Adı : DOĞA ve EVREN / LAVANTA KOKULU KÖY
Konu : Kelime Çalışması
Düşünmeyi Geliştirme Yolları
Grafik Okuma
Haber Kipleri
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
OKUMA
T.7.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.
T.7.3.5. Bağlamdan hareketle bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
a) Öğrencilerin tahmin ettikleri kelime ve kelime gruplarını öğrenmek için sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü vb. araçları kullanmaları sağlanır.
T.7.3.19. Metinle ilgili soruları cevaplar. Metin içi ve metin dışı anlam ilişkileri kurulur.
T.7.3.32. Bilgi kaynaklarını etkili bir şekilde kullanır.
T.7.3.34. Grafik, tablo ve çizelgeyle sunulan bilgileri yorumlar.
T.7.3.37. Metinde kullanılan düşünceyi geliştirme yollarını belirler.
T.7.3.33. Bilgi kaynaklarının güvenilirliğini sorgular. a) İnternet/yazılı (dergi, kitap, broşür, gazete vb.) kaynakların güvenilirliklerinin sorgulanması sağlanır.
KONUŞMA
T.7.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin düşüncelerini mantıksal bir bütünlük içinde sunmaları, görsel, işitsel vb. destekleyici materyaller kullanarak sunu hazırlamaları sağlanır.
T.7.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
YAZMA
T.7.4.2. Bilgilendirici metin yazar.
T.7.4.5. Anlatımı desteklemek için grafik ve tablo kullanır.
T.7.4.14. Araştırmalarının sonuçlarını yazılı olarak sunar.
T.7.4.17. Yazdıklarını paylaşır. Öğrenciler yazdıklarını sınıf ve okul panosu ile sosyal medya ortamlarında paylaşmaya, şiir ve kompozisyon yarışmalarına katılmaya teşvik edilir.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Okuma, ahenkle okuma, yankılı okuma, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, deyim hikayeleri…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Derse gelince bu hafta koklama duyumuzla ile ilgili bir metin işleyeceğimizden bahsedilecek. Lavanta kokusunu bilen olup olmadığı sorulacak. Lavanta bitkisinin hangi alanlarda kullanıldığı sorulacak.
Güdüleme
Öğrencilere “DOĞA ve EVREN” temasının son okuma metnine geçtiğimiz söylenecek ve bu metinde farklı özelliği olan bir köye misafir olacağımızdan bahsedilecek. Sayfa 208’de yer alan “LAVANTA KOKULU KÖY” metnini işleyeceğimiz söylenecek. Öğrencilerin kitaplarını hazırlamaları istenecek. Google’den lavanta görselleri öğrencilerle paylaşılacak.
Gözden Geçirme
Ülkemizde ekonomik getirisi olan bitkilerin neler olduğu sorulacak. Çay bitkisinden örnek verilecek. Öğrencilerin farklı bitkilerle ilgili bilgi paylaşmaları sağlanacak.
Derse Geçiş
- Öğrencilerden metnin görselini incelemesi istenecek. Görsel okuma yapılacak.
- Metnin bir kez sessiz okunması sağlanacak. Bu okuma esnasında bilmedikleri kelimeleri tespit etmeleri istenecek. Daha sonra sesli, bölerek okuma yöntemi uygulanacak. Anahtar kelimeleri bulmaları istenecek.
- Anahtar Kelimeler : Isparta, gül, ekonomi, kırsal turizm, lavanta, mor, Kuyucak Köyü
- Anlamını bilmedikleri kelimeler bulunacak. Anlamlarıyla beraber sözlük defterine yazılacak.
1. Etkinlik
Metinden alınan kesitlerde altı çizili kelimelerin anlamları tahmin edilecek ve sözlük anlamları araştırılacak.
kifayetsiz: Yetersiz
topoğrafik: Bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerini kâğıt üzerinde çizgilerle gösterme işi ile ilgili
rayiha: Güzel koku
potansiyel: Gelecekte oluşması, gelişmesi mümkün olan
aromatik: Aromalı
kıraç: Verimsiz veya susuz, bitek olmayan (toprak)
2. Etkinlik
Metinle ilgili sorulara cevap verilecek.
1. Bir beldeyi tanımlayan özellikler nelerdir?
Şehre olan uzaklığı, yer şekilleri, bitki örtüsü, nüfusu, tarihi.
2. Bir beldenin açığa çıkarılmayı bekleyen potansiyelleri olduğu nasıl anlaşılır?
Benzer yerlerle aynı özellikleri taşıyıp taşımadığı tespit edilerek anlaşılır.
3. Lavantanın ekonomik değer olarak yetiştirilmesinin anlamı nedir?
Ham madde olarak satılabilir bir ürün olmasıdır.
4. Lavanta bir yerde değil de birçok yerde üretilirse değeri azalır mı?
Lavantaya olan talebe göre değişir. Bir yerde yetişen lavanta talebi karşılıyorsa birden çok yerde üretilmesi değerini azaltabilir. Eğer talebi karşılayamıyorsa değeri azalmaz.
5. Bir yöreyi turistik açıdan önemli kılan özellikler neler olabilir? Tartışınız.
…
3. Etkinlik
Metinden alınan bölümlerde düşünmeyi geliştirme yollarının hangileri kullanıldığı bulunacak.
• Lavanta haziran ayında çiçeklenmeye başlayan aromatik bir bitkidir.(Tanımlama)
• 1315 yılından bu yana yerleşim olan Kuyucak, bugün 250 kişilik nüfusa sahip.(Sayısal verilerden yararlanma)
• Lavanta üretiminde Kuyucak, Fransa’daki Provence bölgesiyle yarışmaktadır. (Karşılaştırma)
• Çiçeklenme döneminde Kuyucak bir lavanta cenneti gibidir. (Benzetme)
4. Etkinlik
Grafikten hareketle yönergeler uygulanacak. B kısmında öğrenciler de iki yargı yazacak.
Lavantanın ekim alanı her yıl artmaktadır. (D)
Üretim miktarlarında bazı yıllarda azalma görülmektedir. (Y)
2016 yılındaki ekim alanı diğer yılların toplam alanından fazladır. (Y)
Üretim miktarında 2014 yılında bir önceki yıla göre iki kattan fazla artış olmuştur. (D)
Lavanta üretiminde en hızlı yükseliş 2016 yılındadır. (D)
5. Etkinlik
Etkinlikte yer alan metinde haber kipi almış fiiller belirlenecek.
BİRER BİRER
Bir arkadaşımız, Meksika’da gün batarken bomboş
kumsalda yürüyormuş. O sırada uzakta biri
dikkatini çekmiş. (…) Adamın uzandığı yerden
bir şeyler alıp denize attığını fark etmiş. Sürekli bir şey alıp
denize fırlatıyormuş.
Arkadaşımız iyice yaklaşınca adamın kıyıya vuran
denizyıldızlarını birer birer alıp denize attığını
anlamış. Arkadaşımız biraz şaşırmış. Adama yaklaşmış, “İyi akşamlar bayım. Ne yaptığınızı sorabilir miyim?”
“Denizyıldızlarını denize geri atıyorum. Şu anda deniz çekildiğinden,
denizyıldızlarının hepsi
karaya vurmuş. Onları denize geri atmazsam
oksijensizlikten hepsi de ölecek.”
Arkadaşımız, “Anlıyorum.” diye yanıtlamış. “Ama bu kumsalda binlerce
denizyıldızı olmalı.
Hepsini kurtarmamız mümkün değil. Burada
onlardan çok var. Üstelik bu kumsalın her yerine
yetişmeniz imkânsız. Hiçbir şeyi
değiştiremezsiniz, görmüyor musunuz?”
Adam gülümsemiş. Yere eğilmiş ve yine bir denizyıldızı alıp
denize attıktan sonra, “En azından
birinin daha hayatını değiştirelim!” demiş.
Jack Canfield (Cek
Kenfiyılt) ve Mark V. Hansen (Mark V. Hensın)
Çev.: Şerife KÜÇÜKAL
6.Etkinlik
Cümlelerin kipleri belirlenecek.
Lavanta ilk defa 1975 yılında köye getirilmiş. Duyulan geçmiş zaman
Çiçeklenme kademeli olarak yaklaşık 45-50 gün sürer. Geniş zaman
Çiçeklenme döneminde köy âdeta mora boyanmış bir hâl alır. Geniş zaman
Ağustos ayında ise lavanta hasadı başladı. Görülen geçmiş zaman
30 aileye on beşer kök şeklinde dağıtılarak üretime başlanmış. Duyulan geçmiş zaman
Gülden sonra yaygın olarak yetişen lavanta da ilçenin güzelliği ve hoş kokusuna ayrı bir rayiha katıyor. Şimdiki zaman
Lavanta kokulu Kuyucak köyünü çok seviyorum. Şimdiki zaman
Lavanta bahçelerinde arılar mis kokulu lavanta balını yapar. Geniş zaman
7. Etkinlik
Öğrencilerden önceki metnin gelecek derse hazırlık kısmındaki araştırmalarını sunmaları istenecek.
8. Etkinlik
Öğrenciler iş imkanlarını artırmak için bir proje geliştirecekler ve tablo ve grafiklerle bu projeyi destekleyecekler.
—GELECEK DERSE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ARAŞTIRMA GÖREVİ OLARAK VERİLECEK.—
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aşağıdaki parçada çekimli fiilleri kip ekleri bakımından inceleyiniz.
Masallar çocukların hayal dünyasını zenginleştirir. Anlatım yeteneği kazanmalarına katkı sağlar. Çocuklar masalla iyi ve kötü ayrımını küçük yaşlarda öğrenir. Öğrenir ve iyileri, iyilikleri sever hâle gelirler.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 29.03.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 7. temada (DOĞA ve EVREN) yer alan“LAVANTA KOKULU KÖY” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.