2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 3. temanın son metni olan “NAİM SÜLEYMANOĞLU” adlı izleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS PLANI | ||
1. BÖLÜM | 03 ARALIK-09 ARALIK 2018 |
Ders | TÜRKÇE |
Sınıf | 7 |
Temanın Adı/Metnin Adı | KİŞİSEL GELİŞİM/ NAİM SÜLEYMANOĞLU / İZLEME METNİ |
Konu | Metnin konusu / ana fikri Zarflar Münazara Röportaj |
Önerilen Süre | 40+40+40+40+40( 5 ders saati ) |
2. BÖLÜM |
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | İZLEME T.7.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler. T.7.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik soruları cevaplar. T.7.1.5. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler. T.7.1.6. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu belirler T.7.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir. T.7.1.12. Dinlediklerinin/izlediklerinin içeriğini değerlendirir KONUŞMA T.7.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin düşüncelerini mantıksal bir bütünlük içinde sunmaları, görsel, işitsel vb. destekleyici materyaller kullanarak sunu hazırlamaları sağlanır. T.7.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.7.2.3. Konuşma stratejilerini uygular. Katılımlı, yaratıcı, güdümlü, empati kurma, tartışma ve eleştirel konuşma gibi yöntem ve tekniklerinin kullanılması sağlanır. YAZMA T.7.4.11. Kısa metinler yazar. Haber metni ve/veya anı yazmaya teşvik edilir. T.7.3.29. Metin türlerini ayırt eder. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | İzleme, bölerek izleme, açıklayarak seyretme, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | Dünyaca ünlü sporcularımızdan kimleri bildikleri öğrencilere sorularak dikkat çekme bölümü tamamlanır. |
• Güdüleme | Spor alanında ünlü sporcularımızla ilgili konuştuktan sonra bu sporcularımızın başarısının sırrı hakkında konuşulacak. Bu sayede milli gurur konusuna vurgu yapılacak. Okulumuzun mezunlarından Buket ÖZTÜRK’ ün dünya bocce şampiyonasında dereceye girmesi ve yaşadığı duyguların neler olduğu vurgulanacak. Müsait olursa öğrencimiz derse misafir edilecek ve birinci ağızdan biza yaşadıklarını anlatacak. Daha sonra öğrencilere sayfa 85’de yer alan “NAİM SÜLEYMANOĞLU” metnini işleyeceğimiz söylenecek. Milli sporcumuzun başarılarına başarı katmasındaki sırrı öğrenecekleri belirtilecek. |
• Gözden Geçirme | Okulumuzda yapılan sporlar hakkında konuşulacak. Bocce, okçuluk başta olmak üzere diğer dallar hakkında konuşulacak. Hatta uygun olan Beden Eğitimi hocamız 10 dakikalığına dersimize çağrılıp bu spor etkinlikleriyle ilgili kısa kısa bilgi verebilir. |
• Derse Geçiş
NAİM
SÜLEYMANOĞLU metni akıllı tahtadan açılacak ve seyredilecek. . Bölerek seyretme
yöntemi uygulanacak. Öğrenciler not alarak seyretmeleri sağlanacak. Anlamını
bilmedikleri kelimeleri tespit edecekler. Anlamlarıyla beraber sözlük
defterine yazılacak.
1. Etkinlik
Bu etkinlikte soruların cevapları seyrederken
yazılacak
1. Naim Süleymanoğlu kendi ağırlığının üç
katını nerede, kaç yılında kaldırmıştır? 1988 yılında Seul, Güney Kore’de, Dünya Olimpiyatları’nda kaldırmıştır. 2. Naim Süleymanoğlu hangi tarihte, nerede doğmuştur? 1967 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. 3. Naim Süleymanoğlu’nun ilk başarısı nedir? Bu başarısını kaç yaşında elde etmiştir? 15 yaşında ilk dünya rekorunu Brezilya’da düzenlenen halter şampiyonasında kırmıştır. 4. Naim Süleymanoğlu’na sırası ile “cep herkülü”, “dünyayı kaldıran adam” ve “Türk Süpermeni” isimleri hangi başarılarından sonra ve hangi tarihlerde verilmiştir? Cep Herkülü, 1983 yılında ABD’de dünya rekoru kırarak. Dünyayı Kaldıran Adam, 1983-1986 yılları arasında 63 rekor kırarak. Türk Süpermeni, 1986 yılından sonra Türkiye’ye iltica ettikten sonra. 5. Naim Süleymanoğlu’nu iyi tanıyan gazeteci onun hangi özelliklerini anlatmıştır? İçine kapanık, fazla konuşmayı sevmeyen, çok gülmeyen, göçmenleri çok seven, yardımsever bir insan. 2. Etkinlik Video seyredildikten sonra bu sorular cevaplanacak. 1. Naim Süleymanoğlu’nu dünyaya tanıtan başarıları nelerdir? Sıralayınız. 1988 yılında Seul, Güney Kore’de, Dünya Olimpiyatları’nda, kendi ağırlığının üç katını kaldırarak dünya rekoru kırmıştır. 1983-1986 yılları arasında 63 rekor kırmıştır. 2. Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye gelmek istemesinin sebepleri nelerdir? Bulgar hükümetinin asimilasyon baskısı nedeniyle Türkiye’ye gelmek istemektedir. 3. Çocukların yeteneklerini açığa çıkaracak spor faaliyetleri neler olabilir? Her türlü spor faaliyeti çocukların yeteneklerinin ortaya çıkmasında etken olabilir. 4. “Kendi vücut ağırlığının üç katını kaldırmak” insan gücünün üst sınırlarını zorlama anlamına gelir mi? Bu durumu spor ve sağlık açısından değerlendiriniz. Evet, gelir. Bu durum sağlık açısından risklidir. Fakat düzenli alıştırmalar, disiplinli çalışmalar ile bu risk azaltılabilir. 5. Profesyonel spor ile amatörce yapılan sporun farkları neler olabilir? Tartışınız. Profesyonel spor, yapılan sporun her kuralını bilerek, her gün düzenli alıştırmalarla disiplinli bir şekilde çalışılarak hazırlanıp yapılan spordur. Amatör spor düzensiz yapılır. 3. Etkinlik Bu etkinlikte metnin konu ve ana fikri belirlenecek. Konu: Naim Süleymanoğlu’nun spor başarıları. Ana Fikir: Düzenli ve disiplinli çalışma ile insan kendi sınırlarını aşarak her alanda başarılı olabilir. 4. Etkinlik Bu etkinlikte milli sporcumuzun hayatı maddeler halinde yazılacak. » 1967 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. » Bulgar hükümetinin asimilasyon baskısına maruz kalmıştır. » Haltere çocukken başlamıştır. » Brezilya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk dünya rekorunu kırıp iki altın madalya kazanmıştır. » 1983 yılında ABD’de yapılan turnuvada dünya rekoru kırmıştır. » Bu başarılarından sonra kendisine Cep Herkülü ismi verilmiştir. » 1983-1986 yılları arasında gençler kategorisinde 13, büyükler kategorisinde 50 rekor, toplamda 63 rekor kırmıştır. » 1984 yılında kendi ağırlığının 3 katını kaldırarak tarihi rekor kırmıştır. » 1984-1985-1986 yıllarında üst üste yılın sporcusu seçilmiştir. » Bulgar hükümeti Naim Süleymanoğlu’nu Türk kimliği ile kabul etmemiş, 1984 yılında hükümetin kararıyla ismi Naim Shalamanov olarak değiştirilmiştir. » Baskılara dayanamayan Naim, 1986 yılında Avustralya’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’ndan sonra Türk yetkililerinin yardımıyla Avustralya’da bulunan Türk büyük elçiliğine sığındı. » Daha sonra dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel müdahalesi ile Türkiye’ye iltica etti. » 18 Kasım 2017 yılında vefat etti. 5. Etkinlik Bu etkinlikte yönergelere uyularak etkinlik tamamlanacak. a) ( ) Arkadaşlarınıza ( ) Anne- babanıza (X) Sporculara ( ) Yöneticilere (X) Milletimize b) (X) Halter sporunu sevdirmek. ( ) Halter tekniklerini anlatmak. (X) Şampiyon bir sporcuyu tanıtmak. (X) Başarılı olma yollarını göstermek. (X) Ülkemizi temsil etmenin önemini vurgulamak. 6.Etkinlik Bu bölümde zarflar belirlenecek. Cümleye kattığı anlam bulunacak. Haltere dokuz yaşında başladı. zaman Genç sporcular teker teker salona girdiler. durum Halter takımı Naim Süleymanoğlu’nu coşkuyla karşıladı. durum Kahraman askerlerimiz siperlerinden ileri atıldılar. yer-yön Tamer’i kapının önünde biraz bekledik. miktar İlk madalyanızı ne zaman almıştınız? soru Yaşlı kadın torununu görünce pek sevindi. miktar Annem ve dedem kapıdan içeri girdi. yer-yön Zarf (Belirteç) Fiillerden, fiilimsilerden, sıfatlardan veya kendiyle aynı görevdeki kelimelerden (zarflardan) önce gelerek onların özelliklerini, zamanını, yönünü, miktarını belirten sözcüklere zarf (belirteç) denir. > Zarflar; durum zarfı, zaman zarfı, miktar zarfı, yer-yön zarfı ve soru zarfı olmak üzere beşe ayrılır. 1. Durum Zarfları Fiilin bildirdiği işin, oluşun veya hareketin durumunu, özelliğini veya sebebini belirten zarflardır. Fiille sorulan “nasıl?” veya “neden, niçin, niye?” sorularına cevap verir. Örnek(ler) » Öğrenciler konuyu dikkatle dinliyordu. Bu cümlede “dinliyordu” eylemine “nasıl dinliyordu?” sorusunu yönelterek eylemin “dikkatle” yapıldığı cevabını alıyoruz. “dikkatle” sözcüğü fiilin durumunu belirttiği için durum zarfıdır. » Tüm söylediklerimi yanlış anlamış. (nasıl anlamış? → yanlış) » Arabanın motoru gürültülü çalışıyor. (nasıl çalışıyor? → gürültülü) » Konuyu uzun uzun tartıştılar. (nasıl tartıştılar? → uzun uzun) » Hür doğdum, hür yaşarım. (nasıl doğdum? → hür / nasıl yaşarım? → hür) » Uyanamadığı için gelmemiş. (neden gelmemiş? → uyanamadığı için) » Sessiz durursan seni parka götürürüm. (nasıl durursan? → sessiz) » İçeri sevinçle girip boynuma sarıldı. (nasıl girip? → sevinçle) (girip sözcüğü fiilimsidir.) 2. Zaman Zarfları Fiilin bildirdiği işin, oluşun veya hareketin zamanını belirten zarflardır. Fiille sorulan “ne zaman?” sorusuna cevap verir. Örnek(ler) » Soğuk hava haftaya etkili olacakmış. Bu cümlede “etkili olacak” eylemine “ne zaman etkili olacak?” sorusunu yönelterek eylemin “haftaya” yapılacağı cevabını alıyoruz. “haftaya” sözcüğü fiilin zamanını belirttiği için zaman zarfıdır. » Haftada iki gün balık yemeliyiz. (ne zaman yemeliyiz? → haftada iki gün) » Okullar haziranda kapanacak. (ne zaman kapanacak? → haziranda) » Sabahları iki kilometre koşarım. (ne zaman koşarım? → sabahları) » Bugün gitti, yarın gelecek. (ne zaman gitti? → bugün / ne zaman gelecek? → yarın) » Eve gelir gelmez yattı. (ne zaman yattı? → eve gelir gelmez) » Her bayram köye gidip akrabalarımızı ziyaret ederiz. (ne zaman gidip? → her bayram) (gidip sözcüğü fiilimsidir.) 3. Yer-Yön Zarfları Fiilleri veya fiilimsileri yer-yön bakımından belirten zarflardır. Fiille sorulan “nereye?” sorusuna cevap verir. Yön zarfları yalın (ek almamış) halde kullanılırlar. “Aşağı, yukarı, içeri, dışarı, ileri, geri, öte, beri, doğru” en çok kullanılan yön zarflarıdır. Örnek(ler) » Pencereden aşağı bakıyor. Bu cümlede “bakıyor” eylemine “nereye bakıyor?” sorusunu yöneltince “aşağı” cevabını alıyoruz. “aşağı” sözcüğü fiilin yönünü belirttiği için yer-yön zarfıdır. » Gece yarısında dışarı çıkmış. (nereye çıkmış? → dışarı) » Üşüyünce içeri girdi. (nereye girdi? → içeri) » İleri gitme, biraz geri gel. (nereye gitme? → ileri / nereye gel? → geri) » Aşağı bakınca başı dönmüş. (nereye bakınca? → aşağı) (bakınca sözcüğü fiilimsidir.) UYARI Yer-yön zarfları çekim eki almazlar, çekim eki aldıklarında zarf olmaktan çıkarak isim olurlar. Örnek(ler) » Attığı top camdan içeri girdi. (“içeri” kelimesi ek almadığı için zarf) » Attığı top camdan içeriye girdi. (“içeri” kelimesi “-e” yönelme ekini aldığı için isim) UYARI “Aşağı, yukarı, içeri, dışarı, ileri, geri, öte, beri, doğru” gibi kelimelerin zarf olabilmesi için bir fiilin yönünü belirtmeleri, bir fiille bağlantılı olmaları gerekir. Eğer bu sözcükler bir isimle bağlantılıysa sıfat görevinde kullanılmış olurlar. Örnek(ler) » Merdivenden yukarı çıktı. (“yukarı” kelimesi fiille ilgili olduğu için zarf) » Sesler yukarı kattan geliyor. (“yukarı” kelimesi isimle ilgili olduğu için sıfat) 4. Miktar (Azlık-Çokluk) Zarfları Bir fiilin, bir sıfatın veya kendi türünden bir sözcüğün (zarfın) miktarını, ölçüsünü belirten zarflardır. Fiille, sıfata veya zarfa sorulan “ne kadar?” sorusuna cevap verir. “Az, çok, daha, çokça, kadar, bu kadar, biraz, oldukça, pek, pek çok, en, en çok, fazla, epey, epeyce, bayağı” en çok kullanılan miktar zarflarıdır. Örnek(ler) » Bu hafta hava sıcaklığı çok düşecekmiş. Bu cümlede “düşecekmiş” eylemine “ne kadar düşecekmiş?” sorusunu yöneltince “çok” cevabını alıyoruz. “çok” sözcüğü fiilin miktarını belirttiği için miktar zarfıdır. » Telefonla çok fazla ilgileniyor. (ne kadar ilgileniyor? → çok fazla) (ilgileniyor: fiil) » Çok büyük bir ev almış. (ne kadar büyük? → çok) (büyük: sıfat) » Beklediğim kargo epey geç geldi. (ne kadar geç? → epey) (geç: zarf) » Az yiyerek kilo verdi. (ne kadar yiyerek? → az) (yiyerek: fiilimsi) 5. Soru Zarfları Fiilleri veya fiilimsileri soru bakımından belirten zarflardır. Bir cümlede zarfları bulmak için kullandığımız “nasıl, neden, niçin, niye, ne (eylemin nedenini sormak için kullanılıyorsa), ne zaman, nereye, ne kadar?” cümle içerisinde yer aldıklarında soru zarfı olur. Örnek(ler) » İstanbul’a ne zaman varırız? Bu cümlede “ne zaman” sorusu “varırız” fiiline sorulmuştur ve alınacak cevap da “İstanbul’a akşam varırız.” cümlesindeki gibi zarf olacaktır. Bu yüzden “ne zaman” sözcüğü soru zarfıdır. » Bu saatte nereye gitmiş? » Bu arabayı nasıl aldın? » Dersin bitmesine ne kadar kaldı? » Toplantıya neden yetişemedin? » Ne ağlıyorsun öyle sessiz sessiz? (“Ne” sorusu eylemin sebebini sormak için, “neden?” sorusu yerine kullanılmıştır.) UYARI “Nasıl, ne?” gibi soruların zarf olabilmesi için bir fiile veya fiilimsiye yöneltilmeleri gerekir. Eğer bu sorular bir isme yöneltilmişse sıfat görevinde kullanılmış olurlar. Örnek(ler) » Eve nasıl geldin? (“nasıl” sorusu fiile sorulduğu için zarf) » Nasıl bir ev almayı düşünüyorsun? (“nasıl” sorusu isme sorulduğu için sıfat) 7.Etkinlik Bu etkinlikte sınıfta kişilerin başarıları çalışmayla mı yoksa genetik mi olduğu hakkında tartışma yaptırılacak. Uygun zaman kalırsa münazara çalışması yapılacak. 8. Etkinlik Bir meslek sahibi kişi işe röportaj yapılacak. Gelecek metne hazırlık olarak 8. Etkinlikte yer alan (sayfa 87) röportaj hazırlanacak. | |
3. BÖLÜM |
Ölçme-Değerlendirme | |
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri | Metindeki zarfları bulup yazınız. Daha çok anlıyorum kıymetini Her akşam bu odada buluşmamızın Farkında olmaksızın o kadar mesut Dereden tepeden konuşmamızın Dinlemek böyle saatlerce sözünü Görebilirken daha yüzünü Bırakmak istemiyor elim elini Sallamadan ah hiçbir veda mendilini! Ziya Osman Saba |
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi | Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır. |
Türkçe Öğretmeni | 29.11.18 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 7. Sınıf 3. temanın son metni olan “NAİM SÜLEYMANOĞLU” adlı izleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.