6. Sınıf “BAK POSTACI GELİYOR…” Dinleme Metni Günlük Ders Planı

Genel Manşet Türkçe 6. Sınıf Günlük Planlar

2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 3. temanın son metni olan  “BAK POSTACI GELİYOR SELAM VERİYOR” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.

DERS PLANI
1. BÖLÜM 03 ARALIK-09 ARALIK 2018
Ders TÜRKÇE
Sınıf 6
Temanın Adı/Metnin Adı BİLİM ve TEKNOLOJİ / BAK POSTACI GELİYOR SELAM VERİYOR / DİNLEME METNİ
              Konu   Anahtar kelimeler İletişim araçları Değerlendirme formu Zamirler  
Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40( 6 ders saati )
2. BÖLÜM  
Öğrenci Kazanımları /Hedef  ve Davranışlar   DİNLEME T.6.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. Öğrencilerin tahminlerini kelimelerin sözlük anlamları ile karşılaştırmaları sağlanır.   T.6.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir.   KONUŞMA T.6.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.6.2.3.Konuşma stratejilerini uygular. Serbest, güdümlü, yaratıcı, hafızada tutma tekniği ve kelime kavram havuzundan seçerek konuşma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.   YAZMA T.6.4.2. Bilgilendirici metin yazar. b) Örnekler vermeleri için teşvik edilir. T.6.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Güdümlü, serbest, kontrollü, tahminde bulunma, metin tamamlama, bir metni kendi kelimeleri ile yeniden oluşturma, boşluk doldurma, grup olarak yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. T.6.4.6. Bir işi işlem basamaklarına göre yazar. T.6.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur. T.6.4.14. Kısa metinler yazar. Duyuru, ilan ve reklam metinleri yazdırılır.    
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Okuma, bölerek okuma, açıklayarak okuma, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme  
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen  * Öğrenci İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:  
•  Dikkati Çekme Öğrencilere iletişim araçları ile ilgili bilgileri bu kısımda sorulacak. Konu üzerine öğrenciler konuşturulacak. Bildikleri farklı iletişim araçlarını arkadaşlarına anlatacaklar.  
•  Güdüleme Öğrencilere “Günümüzde en çok kullandığımız iletişim aracı ile ilgili neler söylemek istersiniz?”  sorusu sorularak düşünmeleri ve düşündüklerini paylaşmaları sağlanacak. Daha sonra öğrencilere sayfa 96’da yer alan “BAK POSTACI GELİYOR SELAM VERİYOR” dinleme metnini işleyeceğimiz söylenecek. Öğrencilere iletişim çağında olduğumuz ve her geçen gün teknoloji sayesinde daha da hızlı insanlarla iletişime geçebildiğimiz ifade edilecek.
•  Gözden Geçirme “Teknolojik ürünler olmadan bir gününüz nasıl olurdu?” sorusu sorularak hayal etmeleri istenecek.
 •  Derse Geçiş Gözden geçirme bölümü tamamlandıktan sonra öğrencilere metnin görsellerini incelemesi istenecek. Görsel okuma yapılacak. BAK POSTACI GELİYOR SELAM VERİYOR metni akıllı tahtadan açılacak ve dinlenecek. Anahtar kelimeleri ve anlamını bilmedikleri kelimeleri bulmaları istenecek. Anahtar Kelimeler : posta, iletişim, postacı, icat, haberleşme, mesaj, yazı, ulak, e-posta, kısa mesajAnlamını bilmedikleri kelimeler bulunacak. Anlamlarıyla beraber sözlük defterine yazılacak. (Etkinlik 1)   1. Etkinlik Etkinlikte metinde anlamını bilmediğimiz kelimeler bulunacak ve anlamlarıyla bu bölüme yazılacak.   2. Etkinlik Öğrenciler haberleşme araçlarındaki gelişmeler ile ilgili metinle bağlantı kurarak görüşlerini arkadaşlarıyla paylaşılacak.   3. Etkinlik Bu etkinlikte metinle ilgili sorular cevaplanacak.  1. İnsanlar, yazı icat edilmeden önce nasıl haberleşiyorlardı? Anlatınız.
Davul ve duman ile haberleşiyorlardı. Davulla çıkarılan seslere ya da dumana verilen şekillere göre insanlar haberleşiyorlardı.
2. Posta güvercinleriyle mektup göndermeden önce nelere dikkat edilirdi?
Güvercinlerin karnı tam doymamışken ya da hava yağmurluyken mektup gönderilmezdi.
3. Mektup ile elektronik posta arasında hangi benzerlik ve farklılıklar vardır? Açıklayınız.
Mektup ve e-postada mesaja selam cümlesiyle başlanır, veda cümlesiyle bitirilir. E-posta mektuptan daha hızlı iletilir.
4. Sizce mektup yazıp cevabını heyecanla beklemek mi yoksa kısa mesajlarla hızlı iletişim kurmak mı daha zevkli olur? Tartışınız.
5. Günümüzdeki gelişmiş haberleşme teknolojisi eğitimde etkin olarak nasıl kullanılabilir? Fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
  4. Etkinlik İletişim araçlarını 3 dönem olarak yazılacak. Yazı İcat Edilmeden Önce
Davul, duman
Yazı İcat Edildikten Sonra
Mektup, güvercin, telgraf
Günümüzde
Telefon, İnternet
  5. Etkinlik Etkinlikte önceki metinde yer alan kampanya ile ilgili bilgi maili yazılacak.   6.Etkinlik Müşteri temsilcisi ile yapılan bir görüşme olan bıu etkinlikte boş kısımlar doldurulacak ve metinde yer alan tutarsızlık B kısmına yazılacak.    Müşteri Temsilcisi: İnternet Hizmetleri Çağrı Merkezine hoş geldiniz. İsmim Çağla. Görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Nasıl yardımcı olabilirim? Hakan Bey: İyi günler Çağla Hanım. İnternete bağlanmakta sıkıntı yaşıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Müşteri Temsilcisi: Size daha rahat hitap edebilmem için isminizi alabilir miyim? Hakan Bey: İsmim Hakan Çalışkan. Müşteri Temsilcisi: Hakan Bey, hangi şehirden arıyorsunuz? Hakan Bey: Ankara’dan arıyorum. Müşteri Temsilcisi: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim efendim. Ne kadar süredir bağlantı sorunu yaşıyorsunuz? Hakan Bey: Yaklaşık iki haftadır. Müşteri Temsilcisi: Bu iki haftalık sürede sorununuzun giderilmesi için girişimde bulundunuz mu? Hakan Bey: Evet, bulundum efendim. Ama denemelerime rağmen hala internete bağlanamıyorum Müşteri Temsilcisi: Anlıyorum. Ben size teknik ekibimizi yönlendireceğim. Bugün öğleden sonra evinize gelip sorununuzla ilgilenecekler Hakan Bey. Hakan Bey: Tamam, öğleden sonra bekliyorum. Müşteri Temsilcisi: Anlaştık Hakan Bey. Ekibimiz sabah 9.30’da gelir. Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı? Hakan Bey: Teşekkür ederim, şimdilik yok. Müşteri Temsilcisi: İyi günler dilerim Hakan Bey. B) Metinde geçen tutarsızlık: Müşteri temsilcisi ilk ifadesinde teknik ekibin öğleden sonra geleceğini, ikinci ifadesinde ise sabah 9.30’da geleceğini söylemektedir.   7.Etkinlik Bu etkinlikte metinde yer alan zamırler bulunarak hepsi cümle içinde kullanılacak. BİLGİSAYAR VE İNTERNET
Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımı baş döndürücü bir hızla artmakta, çocuk ve ergenler 
bunları en çok kullanan yaş grupları olarak göze çarpmaktadır. Çocuk ve ergenleri bu teknolojilerle buluşturma zamanı, süresi ve biçimi konusunda herkes farklı görüşe sahiptir. Aslında kullanım biçimimize göre bu teknolojilerin olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurması bizim elimizdedir.
Yavuz AKBULUT
— Babam bunları yukarı taşımamızı söyledi. — Sesi duyan herkes camın önüne toplandı. — Bu takıma bizim gibi defans yapabilen kişiler gerekli. 8. Etkinlik Bu etkinlikte 2 farklı firmaya iş başvurusunda bulunan bir kişinin başvurularına firmalarca verilen cevaplardan yola çıkarak kişinin hangi işi kabul edeceği gerekçesiyle yazılacak.         àBir sonraki metin için öğrencilerden vefa, cömertlik ve fedakarlık ile ilgili atasözlerini araştırmaları söylenecek.    
 
3. BÖLÜM  
Ölçme-Değerlendirme  
•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri   “O” sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde kişi adılı (şahıs zamiri) olarak kullanılmıştır? A) Çocuklar o ağacı sulamışlar. B) Annesi onu, biraz önce hastaneye götürdü. C) Kitaplıktan o kitabı alıp gitti. D) Ben bu evi değil, onu beğendim.    
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi  Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni       27.11.18
Sefa AVCILAR Okul Müdürü  

2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 3. temanın son metni olan  “BAK POSTACI GELİYOR SELAM VERİYOR” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir