2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 2. Tema (Milli Mücadele ve Atatürk) 8. hafta izleme metni olan “120” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS PLANI | 05 KASIM-11 KASIM 2018 |
1. BÖLÜM | |
2. BÖLÜM |
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | İZLEME T.6.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur. T.6.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. Öğrencilerin tahminlerini kelimelerin sözlük anlamları ile karşılaştırmaları sağlanır. T.6.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler. T.6.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir. T.6.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir. KONUŞMA T.6.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin verilen bir konu hakkında görsellerle destekleyerek kısa sunum hazırlamaları ve prova yapmaları sağlanır. T.6.2.3.Konuşma stratejilerini uygular. Serbest, güdümlü, yaratıcı, hafızada tutma tekniği ve kelime kavram havuzundan seçerek konuşma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. T.6.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. YAZMA T.6.4.3. Hikâye edici metin yazar. a) Öğrencilerin zaman, mekân, şahıs ve olay unsurlarını belirlemeleri, hikâyenin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatacaklarının taslağını oluşturmaları sağlanır. T.6.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Güdümlü, serbest, kontrollü, tahminde bulunma, metin tamamlama, bir metni kendi kelimeleri ile yeniden oluşturma, boşluk doldurma, grup olarak yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | İzleme , duraklatarak izleme, açıklayarak izleme, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme, örnek verme |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | Derse girince çocuklara yüksek bir sesle “Bugün uzun bir film izleyeceğiz çocuklar. Filmi atlayarak izleyeceğimizden önemli yerlerine vurgu yapacağız. ” diyerek çocukların dikkati çekilecek. |
• Güdüleme | Çocuklara bugün 1. Dünya Savaşı dönemindeki çocukların cepheye cephane götürmek isterken başlarına gelenlerin anlatıldığı 120 filmini izleyecekleri söylenecek. |
• Gözden Geçirme | Vatan sevgisi hakkında öğrenciler konuşturulacak. |
• Derse Geçiş
Gözden geçirme bölümü konuşulduktan sonra öğrencilere
120
filmi akıllı tahtadan
açılacak.
Bölerek
izleme yöntemiyle film izlenecek. Eba’da ilgili filmin içeriği olmadığından
filmin aslından izlenecek ve atlayarak önemli bölümler seyrettirilecek.
Seyrederken
farklı anlamını bilmedikleri kelime olursa öğrencilerden not almaları
istenecek.
1. Etkinlik
Etkinlikte öğrencilerin not ettikleri
bilinmeyen kelimeler araştırılacak. TDK sözlükten araştırılıp yazılacak.
2. Etkinlik
Filmi izledikten sonra ilgili soruları öğrenciler cevaplayacak.
1. Oğlunun cephane taşımasını istemeyen
babaya, oğlu nasıl bir tepki vermiştir? Anlatınız.
Babasına karşı çıkıp odayı terk etmiştir.
2. Çocuklar yola çıkmadan önce yapılan
hazırlıklar nelerdir?
Çocuklar sağlamca giydirildi, bazı
çocuklara tüfek verilip talim yaptırıldı, yolculuk için planlar yapıldı.
3. Oğlunu cepheye göndermek istemeyen
babanın yerinde siz olsanız nasıl davranırdınız? Sebepleriyle açıklayınız.
….
4. Vatanımız için hangi fedakârlıkları
yapabilirsiniz? Anlatınız.
….
5. “Vatan” konulu bir film çekecek
olsaydınız filminizde neleri vurgulamak isterdiniz? Anlatınız.
….
3. Etkinlik
Filmin ilgili bölümünde verilmek istenen mesajı
öğrencilere sorulacak. Gerekirse o kısım bir kez daha seyrettirilecek.
4. Etkinlik
Mektup türünü
kavratmaya yönelik olan bu etkinlikte yönergelere uygun öğrenciler
cevaplarını yazacaklar. Daha sonra öğrencilere mektup hakkında genel bilgi
verilecek.
Hitap ifadesiyle başlamıştır. [X]
Metne uygun bir başlık koyulmuştur. [
]
Sağ üst köşede tarih yer almıştır. [X]
Uzaktaki biriyle haberleşmek için yazılmıştır. [X]
Yazıldığı yer belirtilmiştir. [X]
MEKTUP
Bir düşünceyi, isteği, duyguyu
başkalarına aktarmak ve haberleşmek gibi amaçlarla oluşturulan metinlere
mektup denir. Mektup çok eski bir haberleşme aracı olmasına rağmen
teknolojinin gelişmesiyle mektubun hayatımızdaki yeri oldukça azalmıştır. Çünkü teknolojiyle birlikte televizyon,
radyo, bilgisayar, telefon ve internet gibi yeni iletişim araçları hayatımızı
işgal etmiştir. Ancak hislerin karşı tarafa etkili ve içten bir şekilde
aktarılması konusunda hiçbir iletişim aracı mektup kadar etkili olamamaktadır.
Mektup Özellikleri
Anlatımda
kullanılacak olan anlatım karşıdaki kişinin bilgisine ve kültür seviyesine
göre ayarlanır.Mektupların
üslubu son derece doğal ve samimidir.Dönemin
özelliklerini en iyi yansıtan türlerden olması nedeniyle birer belge niteliği
taşır.Konu
sınırlaması yoktur, hemen her konuda yazılabilir.Özel,
resmi, iş ve edebi olmak üzere dörde ayrılır.İletişim
araçlarının gelişmesiyle günlük hayatta pek sık kullanılmaz hale gelmesine
rağmen hisleri en iyi anlatan tür olması ve doğallığı nedeniyle hala önem arz
etmektedir.
5.Etkinlik
“Vatan” temalı bir konuşma hazırlayacak öğrenciler
bu etkinlikte. Vatan ile ilgili diğer kelimeleri kullanmaları için
yönlendirme yapılacak . Üç dört öğrenci 3’er dakika konuşmasını arkadaşları karşısında yapacak.
Konuşmacıdan öğrencilerle göz teması kurması ve beden dilini kullanması
istenecek.
6.Etkinlik
Amaç sonuç, neden sonuç cümleleri tamamlanacak.
1. Çocuklar uzun bir yolculuğa çıkacakları için aileler çocuklarıyla
vedalaştılar.
2. Baba, oğlunun cephane
taşımasını istemediği için ona bağırdı.
3. Filmdeki çocuklar
ordumuza yardım etmek için cepheye cephane taşıyorlar.
4. Şehirdeki
büyükler şehri korumak zorunda
oldukları için çocuklar
cephane taşımak zorunda kaldılar.
7.Etkinlik
Söz sanatları ile ilgili etkinlikte istenen yönergeleri
öğrenciler yerine getirecek.
A)
“Askerlerimiz aslan gibi kuvvetlidir.” cümlesinde askerlerimiz aslana
benzetilmiştir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki benzetmeleri bulunuz.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi
çiğner aşarım. Kişi kendini sele benzetmiştir. Ey ana toprağı, ey Anadolu, Cennette bir yeşil meydan gibisin. Anadolu, cennete bir meydana benzetilmiştir. Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik. Atlılar şen çocuklara benzetilmiştir. B) “Şehit analarının gözyaşları sel oldu.” cümlesinde gözyaşlarının sel olması abartılı bir ifadedir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki abartılı ifadeleri bulunuz. Çanakkale içinde vurdular beni. Ölmeden mezara koydular beni. Ölmeden mezara konmak abartılı bir ifadedir. Rüzgârlardan atım var. Şimşekten kanadım var. Göğsümde al yapılı Gazilik beratım var. Rüzgardan at, şimşekten kanat ifadeleri abartılı ifadelerdir. C) Aşağıdaki şiirde kullanılan benzetme ve abartma ifadelerini bularak aşağıya yazınız. Bu ifadeler şiire nasıl bir anlam katmaktadır? Açıklayınız. BÜYÜK TAARRUZ (…) Sarışın bir kurda benziyordu Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar, İnce uzun bacakları üstünde yaylanarak Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı. Nazım Hikmet RAN Atatürk, sarışın bir kurda benzetilmiştir. Gözleri çakmağa benzetilmiştir. “Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak, Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı.” ifadesi abartılı bir ifadedir. àBir sonraki metin için Türk –İslam bilginleri ile ilgili araştırma yapmaları istenecek. | |
3. BÖLÜM |
Ölçme-Değerlendirme | |
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri | Aşağıdaki kutu içine 3’er tane amaç sonuç ve neden sonuç cümlesi yazınız. |
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi | izlerken sesli yorum yapabilme, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır. |
Türkçe Öğretmeni | 03.11.18 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 2. Tema (Milli Mücadele ve Atatürk) 8. hafta izleme metni olan “120” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.