2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 3. Hafta metni olan “Canım Kitaplığım” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM DERS PLANI 01 Ekim-07 Ekim 2018
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | OKUMA T.6.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Sesli, sessiz, tahmin ederek, not alarak, soru sorarak, okuma tiyatrosu ve hızlı okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır. T.6.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. T.6.3.16. Okuduklarını özetler. T.6.3.17. Metinle ilgili soruları cevaplar. Metin içi ve metin dışı anlam ilişkileri kurulur. T.6.3.30. Görsellerle ilgili soruları cevaplar. a) Öğrencilerin haber fotoğrafları ve karikatürleri yorumlayarak görüşlerini bildirmeleri sağlanır. b) Haberi/bilgiyi görsel yorumcuların nasıl ilettiklerinin sorgulanması sağlanır. KONUŞMA T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.5.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. YAZMA T.6.4.1. Şiir yazar. T.6.4.2. Bilgilendirici metin yazar. T.6.4.8. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, farklı akrostiş şiirleri… |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | Okuduğunuz en güzel kitabı arkadaşlarınızla paylaşır mısınız çocuklar? |
• Güdüleme | Bu hafta sayfa 26‘daki “CANIM KİTAPLIĞIM” adlı metni işleyeceğiz çocuklar. Bu dersimizde kütüphanelerin önemini ve kitapların ne kadar faydalı birer arkadaş olduğunu kavrayacağız. Aramızda bu güzel arkadaşlarla tanışmayan arkadaşlarımız daramıza katılacak. |
• Gözden Geçirme | Bu metni işledikten sonra kitaplara daha bir farklı yaklaşacağız çocuklar. |
• Derse Geçiş Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek. Kitaplığı olan çocuklara söz hakkı vererek onların fikirleri dinlenecek.Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Kitaplık kütüphane hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?)Parça öğretmen tarafından okunurken öğrenciler de not alarak dinleme tekniğini kullanacak ve duyduğu önemli noktaları not edecek.Öğrenciler sessiz okuma yaparak anahtar kelimeleri belirleyecek ve anlamı bilmedikleri kelimeleri metnin üzerinde işaretleyecek. ANAHTAR KELİMELER: kitap, barış, sevgi, kitaplık, cümbüş, insan, kıvanç Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak.Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra sözlük defterlerine yazılacak. 1. Etkinlik Etkinlikte verilen anlamlarından yola çıkarak kelimeler bulmacaya yerleştirilecek. Yığma işine konu olmak veya yığma işi yapılmak, çok sayıda birikmek, toplanmak. YIĞILMAK Acayip, tuhaf. GARİP Yetkin olma durumu, olgunluk, kemal, mükemmeliyet. YETKİNLİK Eğlence, canlılık, coşku. CÜMBÜŞ Övünç, iftihar. KIVANÇ Samimi, yürekten, candan. İÇTEN 2. Etkinlik Metinle ilgili sorular cevaplanacak. Cevaplar sınıfça değerlendirilip deftere not edilecek. 1. Kitapların yazara kazandırdıkları nelerdir? Kitaplar yazarı daha anlayışlı, daha içten, daha çok sevilen ve daha seven biri hâline getirmiş. Kuşlarla, kelebeklerle, ağaçlarla, bulutlarla dost olmuş. 2. Yazar, kitaplığında nasıl bir gariplik fark etmiştir? Kitaplığının yanından geçerken kuşlar ötmez, kanat çırpmaz olmuşlar. Rüzgârların kokusu yüzüne, kulağına ve saçlarına dolanmaz olmuş. Önceden cennet olan kitaplık şimdi bir cehennem olmuş. 3. Yazar, ağabeyine niçin gücenmiştir? Ona üzerindeki silahtan duman yayılan bir adam resmi bulunan bir kitap hediye ettiği için gücenmiştir. 4. Metnin konusu ve ana fikri nedir? Metnin Konusu: Kitap okumayı çok seven bir çocuğa ağabeyinin ona uygun olmayan bir kitap hediye etmesi ve bu hatasının farkına varmasıdır. Metnin Ana Fikri: Yaşımıza uygun kitap seçerken dikkatli davranmalıyız. 5. Doğru kitap seçimi niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız. Eğer doğru kitap seçmezsek bize kötü örnek olabilir, bizi yanlış yönlere ve davranışlara sevk edebilir ya da bize ağır gelebilir dolayısıyla o kitaptan hiçbir şey anlayamayabiliriz. 6. Okuyucu için en doğru kitapların seçilebilmesi amacıyla neler yapılabilir? Kitaplar yaş seviyesine göre ve konularına göre gruplandırılabilir. 3. Etkinlik Görselde anlatılmak istenen hakkında ipuçları vererek öğrencilerden düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşması istenecek. 4. Etkinlik “Kitaplar dünyasında yaşamak” üzerine bilgilendirici bir metin yazmaları istenecek. Başlığı ilgi çekici olması için farklı olmasına özen göstermeleri istenecek. 5.Etkinlik Etkinlikteki grafikte bir kitaplıktaki kitap sayıları ve kitap türleri gösterilmiştir. Bu grafikten hareketle öğrencilere cümlelerdeki boşlukları doldurması sağlanacak. A) Kitaplıkta en fazla hikâye türünde kitap vardır. B) En az kitap sayısı şiir ve makale türlerindedir. C) Şiir ve anı türlerindeki kitap sayıları toplamı deneme türündeki kitap sayısına eşittir. D) Şiir ve makale türlerinin kitap sayıları arasındaki benzerlik anı ve masal türleri arasında da görülmektedir. E) Bana göre bir kütüphanede bu kitap türlerinden en fazla hikâye bulunmalıdır. 6.Etkinlik Öğrencilerden bu etkinlikte bir akrostiş yazmaları istenecek. Akrostiş hakkında bilgi verilecek. Akrostiş: Bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir. 7.Etkinlik Metnimizin etkinlikleri az olduğundan bu etkinliğe fazla zaman ayrılacak. Tüm öğrencilere sayfa düzeni anlatılacak Satır başı satır sonu ve paragraf başı çizgisi (3 çizgi kuralı) anlatılacak. Yazacakları metin üzerine bu kuralı uygulayacaklar. Yazım kurallarına dikkat etmeleri hususunda özen gösterilecek. ***Bir sonraki metnin hazırlık amacıyla kütüphane kurallarıyla ilgili bir araştırma yapmaları istenecek. |
3. BÖLÜM
Sefa AVCILAR Türkçe Öğretmeni
26.09.2018 Okul Müdürü
2018-2019 eğitim öğretim yılı 6. Sınıf 3. Hafta metni olan “Canım Kitaplığım” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.