2018-2019 eğitim öğretim yılı Türkçe 5. Sınıf 7. tema (SAĞLIK ve SPOR) “BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI” adlı izleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
1. BÖLÜM
Ders : TÜRKÇE
Sınıf : 5
Temanın Adı / Metnin Adı : SAĞLIK ve SPOR / BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI (İzleme Metni)
Konu : Bilim İnsanları
Drama Metni Hazırlama
Broşür İnceleme
Ses Olayları
2. BÖLÜM
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar
DİNLEME/İZLEME
T.5.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.
T.5.1.2.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder.
T.5.1.3. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler.
T.5.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder.
T.5.1.5. Dinlediklerini/izlediklerini özetler.
T.5.1.6. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir.
T.5.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir.
T.5.1.8. Dinlediği/izlediği hikâye edici metinleri canlandırır.
T.5.1.9. Konuşmacının sözlü olmayan mesajlarını kavrar.
T.5.1.10. Dinlediklerinin/izlediklerinin içeriğini değerlendirir.
T.5.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir.
T.5.1.12. Dinleme stratejilerini uygular.
KONUŞMA
T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.
T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.
T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.
T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.
T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.
YAZMA
T.5.4.3. Hikâye edici metin yazar.
T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular.
T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır.
T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.
T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler.
T.5.4.11. Yazılarında ses olaylarına uğrayan kelimeleri doğru kullanır.
T.5.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur.
T.5.4.14. Kısa metinler yazar.
T.5.4.15. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
İzleme, bölerek izleme, açıklayarak izleme, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen * Öğrenci
İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, akıllı tahta, deyimler…
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Derse girilince grip olan bir insanın hangi ilaçları içebileceği sorulacak. Öğrencilerden belli başlı soğuk algınlığına iyi gelen ilaçların isimleri gelecek. Okulda bu ilaçlardan hangilerini ve nerede bulabileceğimiz sorulacak.
Güdüleme
Öğrencilerden cevaplar alındıktan sonra “Gelin bu durum hakkında kısa bir film seyredelim.” Denecek. Ve akıllı tahta açılarak okulakademi.com adresinde yer alan “BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI” adlı film seyredilecek. Öğrencilerden sayfa 212’yi açıp soruları incelemesi istenecek. Sonra film başlatılacak.
Gözden Geçirme
Öğrencilere filmin başında video durdurularak bilinçsiz ilaç tüketiminin kendilerinde ne ifade ettiği sorulacak ve cevaplar alındıktan sonra film devam ettirilecek.
Derse Geçiş
- Kısa film bir kez seyredilecek. Anlatılanlar üzerinde durulacak.
- Günlük hayatla ilişkilendirilecek. Öğrenciler çevrelerinde veya ailelerinde bu gibi durumlar var ise arkadaşlarıyla paylaşmaları istenecek.
- Film ikinci kez duruma göre seyredilecek. Anahtar kelimeler belirlenmeye çalışılacak. Seyrederken kelimeleri not almaları istenecek.
- Anahtar Kelimeler : ilaç, iyilik, eczane, reçete, doktor, ağrı, ilaç kutusu, bilinçsiz ilaç tüketimi
1. Etkinlik
Videodan hareketle sorular cevaplanacak. Deftere yazılacak.
1. İzlediğiniz videonun konusu nedir?
Bilinçsiz ilaç kullanımının zararları
2. Makbule Hanım, eczaneden niçin ilaç alamıyor?
Eczaneci, Makbule Hanım’ın istediği ilacın onun ağrılarıyla bir ilgisi olmadığını söylüyor ve istediği ilacı vermiyor.
3. Makbule Hanım, ilaç istemek için sizin kapınızı çalsaydı ona ne söylerdiniz?
…
4. Sizce Makbule Hanım, midesi ağrıdığında ilk olarak ne yapmalıydı?
…
5. Makbule Hanım, niçin doktora gitmemiş olabilir?
…
6. Olayın geçtiği apartmandaki komşuların aynı ilacı kullanmasını doğru buluyor musunuz? Niçin?
…
7. İzlediğiniz videodan nasıl bir sonuç çıkardınız?
…
2. Etkinlik
Videodaki karakterlerin beden dilleri hakkında boşluklar doldurulacak.
Suzan Hanım : Kızgınlık
Makbule Hanım : Memnuniyetsizlik
Eczacı : Bıkkınlık, çaresizlik
3. Etkinlik
Videodan hareketle cümlelerde yer alan yargılardan doğru ve yanlış olanlar belirlenecek.
– İlaçlarımızı başkaları ile paylaşmak, dayanışmanın bir gereğidir. (Y)
– İlaçlar kişiye özeldir ve herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. (D)
– Birçok kişide olumlu etkiler gösteren bir ilacın kullanılmasında sağlık açısından sakınca yoktur. (Y)
– Uzman olmayan kişilerin tavsiyesi ile ilaç kullanmak, sağlığımız için tehlikelidir. (D)
– İlaçları ne zaman ve hangi ölçüde almamız gerektiğine kendimizi gözlemleyerek karar veririz. (Y)
– Daha önce kullandığımız ve faydasını gördüğümüz bir ilacı daha sonra da doktora danışmadan kullanabiliriz.(Y)
– Reçetemiz olmadan ilaç kullanmamalıyız. (D)
– İlaç kullanmadan önce mutlaka ilacın son kullanma tarihini kontrol etmeliyiz. (D)
– Gereksiz yere alınan ve kullanılmayan her ilaç, ülke ekonomisine zarar verir. (D)
4. Etkinlik
İlaç kullanım hakkındaki bilgiler doğrultusunda ilaç kullanan kişiler incelenecek ve doğru ilaç kullananların isimleri uygun yere yazılacak.
Kullanım
şekli ve dozu:
Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmemişse:
Erişkinlerde günde 3 defa 1-2 tablet, tercihen yemeklerden sonra
çiğnenmeden bir miktar sıvı ile yutulur. Romatizmalı hastalıklarda doz, hekim
tavsiyesi ile günde 4 defa 2 tablete çıkarılabilir. 7-15 yaş grubunda günde 2
veya 3 defa 1 tablet verilebilir. 7 yaşından küçük çocukların kullanımı için
uygun değildir. Kalp ve şeker hastalarının ilacı kullanımı, doktor kontrolünde
mümkündür.
Yalçın: 6
yaşındaki kızıma bu ilacı günde 3 defa, birer tablet şeklinde veriyorum.
Nalan: 32 yaşındayım, bu ilacı günde
3 defa, ikişer tablet alarak kullanıyorum.
Can: 11 yaşındayım, bu ilacı günde
2 defa , üçer tablet alarak kullanıyorum.
Ela: 45 yaşındayım, şeker
hastasıyım, bu ilacı doktoruma danışarak kullanmaya başladım. İlacı günde 3
defa, birer tablet alarak kullanıyorum.
Özgür: Kalp hastalığım var, benim
gibi kalp hastası olan bir arkadaşıma doktor önermiş. Arkadaşımın tavsiyesi ile
ben de günde 3 defa, birer tablet alarak kullanıyorum.
Bircan: Romatizma hastasıyım, bu
ilacı günde 4 defa, ikişer tablet alarak kullanıyorum. Öykü: 8 yaşındayım, bu
ilacı günde 3 defa birer tablet alarak kullanıyorum.
Cevap:
İlacı doğru kullanan kişiler: Nalan, Bircan, Öykü
5. Etkinlik
Etkinlikte yer alan boşluğa uygun ifade yazılacak.
6.Etkinlik
Etkinlikte yer alan broşür incelenecek ve Ece’nin antibiyotik kullanımındaki hataları broşürdeki hatalar ile eşleştirilecek.
Doktor, kardeşime bu antibiyotiği vermişti, sanırım bana da iyi gelir. (4)
Antibiyotiklerden bir kısmını ecza dolabımda saklıyorum ki yine hasta olursam kullanırım. (5)
Antibiyotik genelde günde bir defa alınır, ben de günde bir defa kullansam yeterli olur. (2)
Soğuk algınlığından dolayı burnum çok akıyordu, hemen bir antibiyotik aldım. (1)
Doktorun verdiği antibiyotikler tam olarak bitmedi ama kendimi iyi
hissedince kullanmayı
bıraktım. (3)
7.Etkinlik
A kısmındaki bilim insanları incelenecek. Bu bilgilerden yola çıkarak öğrencilerin de bir hastalığa çare bulmaları istenecek. Bu hastalığın adını yazacak ve neden iyileştirmek istediği yazılacak.
Louis Pasteur (Lui Pastör), geliştirdiği aşı ile “kuduz hastalığı”na çare bulmuştur.
Hulusi Behçet, tüm dünyada kendi adı ile anılan “Behçet hastalığı”nı ilk kez tanımlamıştır.
Alexander Fleming (Aleksandır Fileming), Penisilin’i bularak insan vücudunda hastalık yapan bakterileri yok edebilmemizi sağlamıştır.
8. Etkinlik
Sınıf 6’şar kişilik guruplara ayrılacak. Her bir gurup etkinlikte yer alan atasözlerinden birini seçerek drama metni hazırlayacak.
9. Etkinlik
Ses olayları kavratılacak ve cümlelerde olan ses olayları belirlenecek.
1. Sağlığımızı àünsüz yumuşaması
2. karnıà ünlü düşmesi
3. başlıyor à ünlü daralması
4. kitapçıları à ünsüz sertleşmesi
5. zannettim à ünsüz türemesi
6. oğlunu à ünlü düşmesi
7. yiyerek à ünlü daralması
8. hakkını à ünsüz türemesi
9. ağaçtaki à ünsüz sertleşmesi
3. BÖLÜM
Ölçme-Değerlendirme
Aşağıdaki altı çizili sözcükleri ses olaylarına göre inceleyiniz.
Her sabah yumurta haşlıyor.
Omzunda dünyanın yükü var.
Sıranın altındaki sözlüğe bakarken yakalandı.
Küçücük elleriyle oyuncağı işaret ediyor.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.
Türkçe Öğretmeni | 15.04.19 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı Türkçe 5. Sınıf 7. tema (SAĞLIK ve SPOR) “BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI” adlı izleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.