2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 3. temanın son metni olan “ÇOCUK ve EKMEK” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
DERS PLANI | ||
1. BÖLÜM | 03 ARALIK-09 ARALIK 2018 |
2. BÖLÜM |
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar | DİNLEME T.8.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir. T.8.1.5. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu tespit eder. T.8.1.6. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder. T.8.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir. T.8.1.11. Dinledikleri/izledikleri medya metinlerini değerlendirir. T.8.1.14. Dinleme stratejilerini uygular. KONUŞMA T.8.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır. T.8.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. YAZMA T.8.4.4. Yazma stratejilerini uygular. T.8.4.6. Bir işi işlem basamaklarına göre yazar. T.8.4.18. Cümlenin ögelerini ayırt eder. |
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Dinleme, sorgulayarak dinleme, bölerek dinleme, inceleme, günlük hayatla ilişkilendirme ve günlük hayattan örnekler verme |
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci | İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, tdk.gov.tr, A4 kağıdı |
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: | |
• Dikkati Çekme | “Anadolu insanı ile birlik beraberlik kavramları arasında nasıl bir bağ kurabilirsiniz?” diye öğrencilere soru sorularak dikkatleri çekilecek. |
• Güdüleme | Öğrencilere toplumsal alanda duyarlı olmalarının çok önemli olduğu ve bu duyarlılığın insanlığın bir gereği olduğu ifade edilecek. Bir sıkıntısı olan çevremizdeki insanlara destek olmamız gerektiği söylenecek. Aynı durum birey olarak hepimizin başına gelebileceğini öğrencilere açıklanacak. Sayfa 88’de yer alan “ÇOCUK ve EKMEK” adlı metinde Hüseyin denen çocuğun durumu üzerinden çevremizdeki insanlara yardımcı olmaya çalışmamız gerektiği konusuna değineceğiz. |
• Gözden Geçirme | “Ev alma komşu al.” cümlesi ile ilgili öğrencilere kısa bir tartışma ortamı oluşturulacak. |
• Derse Geçiş
Gözden geçirme bölümü cevapları öğrencilerden alındıktan
sonra öğrenciler için “ÇOCUK
ve EKMEK” metni akıllı tahtadan
açılıp dinlenecek. Metin dinlenirken öğrenciler anahtar kelimeleri
not alacaklar ve belirli yerlerde duraklatarak öğrencilerden metnin devamı
hakkında bilgi alınacak. Anahtar
Kelimeler : öğretmen,
çocuk, köy, somun, soğuk, un, ekmek, Anlamını
bilmedikleri kelimeler bulunacak. Anlamlarıyla beraber sözlük defterine
yazılacak.
1. Etkinlik
Bu etkinlikte yazılı kelimelerin
çağrıştırdığı kelimeler belirlenecek.
Yiyecek, aş, ekin ekmek Divan, koltuk, ağaç türü sedir Baş, alın, çukurumsu bölge şakak Pamuk kumaş, içlik, atlet fanila 2. Etkinlik Cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin anlamları belirlenecek. Bu şarkılardan bir tanesi vardı ki söylerken el çırpa çırpa ve yerimizde döne döne oynardık. Kolun bilekten parmak uçlarına kadar olan, tutmaya ve iş yapmaya yarayan bölümü Küçücük kara gözleri ümitsizlik içinde yumulup gitti. En koyu renk, siyah, ak, beyaz karşıtı Sonra söz sözü açtı. Bir konu ile ilgili konuşmak Komşusunun acısını kendi yüreğinde duyan ve onu paylaşmakta bir eşi bulunmayan Anadolu köylüsünün bu çağrımızı karşılıksız bırakmayacağından emindim. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap 3. Etkinlik Bu etkinlikte dinledikleri metinden yararlanarak sorular cevaplanacak. 1. Öğretmenin görev yaptığı köy ve okulla ilgili izlenimleri nelerdir? Doğası güzel bir köy. İnsanları fakir. 2. Metnin ana karakteri Hüseyin’i tanıtınız. Sınıfta hiç konuşmayan, kışın en soğuk günlerinde bile üstünde yamalı fanila, ayakları çıplak, sürekli titreyen, utangaç bir çocuktur. 3. Metinde üzerinde durulan toplumsal sorun nedir? Yoksulluk. 4.Öğretmenin Hüseyin’in ailesine davranışını nasıl değerlendiriyorsunuz? … 5. Metinde yaşanan soruna karşı çözüm önerileriniz nelerdir? … 4. Etkinlik Dinledikleri metinden yararlanarak uygun yerler doldurulacak. BAŞLIK Çocuk ve Ekmek KONU Açlık ANA FİKİR Bir sorunun çözümü için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. 5. Etkinlik Çalıkuşu ile dinledikleri metin arasında benzerlikler belirlenecek. Çalıkuşu romanı ve Ekmek ve Çocuk metni benzer olarak bir öğretmenin başından geçenler anlatılmaktadır. Çalıkuşu romanında da Ekmek ve Çocuk metninde olduğu gibi köy halkının fakirlik sorununa yer verilmiştir. 6.Etkinlik Cümleler ögelerini ayrılacak. Dere içinden yaz kış dupduru, ince bir su akardı. akardı ⇒ yüklem ince bir su ⇒ özne dere içinden ⇒ dolaylı tümleç (yer tamlayıcısı) yaz kış ⇒ zarf tümleci dupduru ⇒ zarf tümleci Öbür çocuklarla başında bir süre bekledik. bekledik ⇒ yüklem öbür çocuklarla ⇒ özne başında ⇒ dolaylı tümleç (yer tamlayıcısı) bir süre ⇒ zarf tümleci Anlamsız anlamsız bize baktı. baktı ⇒ yüklem anlamsız anlamsız ⇒ zarf tümleci bize ⇒ dolaylı tümleç Mart sonlarında esen ılık batı yeli, ilk önce bu bahçelere ilkbaharı getirirdi. getirirdi ⇒ yüklem mart sonlarında esen ılık batı yeli ⇒ özne ilk önce ⇒ zarf tümleci bu bahçelere ⇒ dolaylı tümleç ilkbaharı ⇒ belirtili nesne Yerde bir kilim parçası gözüme ilişti. ilişti ⇒ yüklem bir kilim parçası ⇒ özne yerde ⇒ dolaylı tümleç gözüme ⇒ dolaylı tümleç 7.Etkinlik Öğrenciler bu etkinlikte görselde yer alan piramitteki öge dizilişi gibi bir piramit oluşturacaklar. 8. Etkinlik Bu etkinlikte öğrencilerden bir sivil toplum kuruluşuna üye olduklarını varsayarak bir yardım kampanyası planı hazırlamaları istenecek. >> Gelecek derse hazırlık olarak öğrencilerden Anadolu’nun güzelliklerini anlatan sanat eserleri hakkında araştırma yapmaları istenecek. | |
3. BÖLÜM |
Ölçme-Değerlendirme | |
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme • Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri | Aşağıdaki cümlelerde ögeleri bulunuz. Sınavlara hazırlanmak için elinden geleni yapıyordu. Amcası, okuldan hızlıca uzaklaştı. Yaşadıklarını unutmak için dışarı açılmalısın. Okuldaki herkes, senin yarın geleceğini söyledi. “Ben olsaydım daha iyisini yapardım.” diyenlerin hepsi bir bir döküldü. |
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi | Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır. |
Türkçe Öğretmeni | 05.11.18 |
Sefa AVCILAR | Okul Müdürü |
2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 3. temanın son metni olan “ÇOCUK ve EKMEK” adlı dinleme metninin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.
dosya gitmiş yeniler misiniz?
Düzeltildi hocam. Haber verdiğiniz için teşekkür ederiz.