8. Sınıf “ÖZGÜRLÜK” Metni Günlük Ders Planı

Genel Manşet Türkçe 8. Sınıf Günlük Planlar

2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER)  yer alan “ÖZGÜRLÜK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.

1. BÖLÜM

Ders                                       : TÜRKÇE

Sınıf                                       : 8

Temanın Adı / Metnin Adı     : HAK ve ÖZGÜRLÜKLER / ÖZGÜRLÜK

Konu                                      :          Tema (Konu)

                                                          Ana Duygu ve Başlık

                                                          Anlatım Bozuklukları

                                                          Dilekçe

2. BÖLÜM                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMA

T.8.3.8. Metindeki anlatım bozukluklarını belirler. (Karma)

T.8.3.22. Metinde ele alınan sorunlara farklı çözümler üretir.

T.8.3.15. Metinle ilgili sorular sorar.

T.8.3.16. Metnin konusunu belirler.

T.8.3.17. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.

T.8.3.19. Metnin içeriğine uygun başlık/başlıklar belirler.

T.8.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur.

KONUŞMA

T.8.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. (Şiir dinletisi)

YAZMA

T.8.4.12. Kısa metinler yazar. (Dilekçe)

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap,  anlatım, ahenkli okuma, gür sesli okuma, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça // * Öğretmen  * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet,  deyimler…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Dikkati Çekme

Tahtaya “özgürlük” yazılacak ve öğrenciler kendilerinde çağrıştırdığı ne varsa yazılacak. Sonra uygun olan kelimelerle öğrencilerle beraber özgürlüğün tanımı yapılacak.

Güdüleme

Öğrencilere HAK VE ÖZGÜRLÜKLER temasının son okuma metni olan ÖZGÜRLÜK şiirini bu hafta işleyeceğimiz belirtilecek. Öğrencilerden sayfa 231’i açmaları istenecek.

Gözden Geçirme

Cahit KÜLEBİ hakkında kısa bilgi verilecek ve şiiri hakkında genel bir verilecek.

Derse Geçiş

  1. Öğrencilerden şiiri bir kez sessiz okunması istenecek. Anlamını bilmedikleri kelimeleri tespit etmeleri istenecek.
  2. İkinci kez okuma yapılacak. Ahenkli okuma yöntemi ile okunacak. Anahtar kelimeler sınıfça belirlenecek.
  3. Anahtar Kelimeler : kuvveti yetmek, gülmek, azat olmak, çocuklar, kiraz çiçeği
  4. Anlamını bilmedikleri kelimelerin ve deyimlerin anlamları bulunarak sözlük defterine yazılacak.

1. Etkinlik

Etkinlikte verilen kelimelerin anlamaları tahmin edilecek ve sonradan sözlükten kontrol edilecek.

kuvveti yetmek

Sözlük Anlamı: Bir işi gerçekleştirmek için gücü yerinde olmak

Cümle:

rıhtım

Sözlük Anlamı: Bir akarsu veya deniz kıyısında doldurularak yapılmış, gemilerin indirme bindirme veya yükleme boşaltma yapabileceği yer

Cümle:

halat

Sözlük Anlamı: Pamuk, kenevir, Hindistan cevizi gibi bitkisel liflerin veya çelik tellerin sarılmasıyla oluşan kolların bir arada bükülmesiyle elde edilen kalın ip

Cümle:

salınmak

Sözlük Anlamı: Yürürken uyumlu hareketlerle hafifçe bir yandan bir yana eğilmek

Cümle:

azat olmak

Sözlük Anlamı: Salıverilmek

Cümle:

kanat takmak

Sözlük Anlamı: Çok mutlu olmak

Cümle:

2. Etkinlik

Şiirden hareketle sorular cevaplanacak deftere yazılacak.

1. Şair kuvveti yetse neler yapacağını söylüyor?

Bütün gemilerin halatlarını kesip onları serbest bırakacağını, çocuklara kanat takıp onları uçuracağını söylüyor.

2. Şair, çocuklara neden kanat takmak istiyor olabilir?

Özgürce hareket etmelerini sağlamak için.

3. Şairin kentin bütün çocuklarını evlerinden alıp azat etmek istemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

4. Siz “Eğer kuvvetim yetse benim” dizesinden sonra ne söylerdiniz? Aşağıya yazınız.

3. Etkinlik

Şiirin konusu (teması), ana fikri ve farklı bir başlığı belirlenecek.

Farklı Başlık

Azat Olun

Konu

Özgürlük

Ana Duygu

Özgürlük isteği

4. Etkinlik

Öğrencilerin hazırlamış olduğu Cahit KÜLEBİ şiirlerini okumaları istenecek.

5. Etkinlik

Anlatım bozuklukları giderilecek ve cümleler düzeltilip tekrar yazılacak.

Bireysel ve toplum özgürlüğünün kıymetini bilmeliyiz.

Bireysel özgürlüğümüzün ve toplum özgürlüğünün kıymetini bilmeliyiz.

Toplumsal cinsiyet eşitliklerini gözetilmelidir.

Toplumsal cinsiyet eşitlikleri gözetilmelidir.

Kamu ve özel kuruluşlar, insan haklarına uygun olarak tüm çalışanlarına eşit haklar vermelidir.

Kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar, insan haklarına uygun olarak tüm çalışanlarına eşit haklar vermelidir.

Kültürel ve tarihî gerçekler, dinî ve vicdan özgürlüğünün önemini ortaya koyuyor.

Kültürel ve tarihî gerçekler, din ve vicdan özgürlüğünün önemini ortaya koyuyor.

6.Etkinlik

Etkinlikte tamlama yanlışlığıyla ilgili iki örnek yazılacak.

Yıl içindeki ticari ve meslek faaliyetleri artışını anlattığı konuşması çok beğenildi.

Saat ve duvar takvimini başka odaya aldı.

7.Etkinlik

Öğrenciler yaşadığımız bölgeye çocuk parkı yapılması hususunda bir dilekçe yazmaları istenecek.

Dilekçe kuralları hatırlatılacak.

<<<< Gelecek metne hazırlık konusu hazırlanacak. >>>>

3. BÖLÜM

Ölçme-Değerlendirme

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, anlatım bozukluğu vardır?

A)        Babam askerliğini Edremit’te yapmış.

B)        Yanlış bir değerlendirme, okuru yapıttan soğutur.

C)        Bu konuda epey yeterince konuştuğumuzu düşünüyorum.

D)        Yıllar önce seninle yine bu ağacın altında karşılaşmıştık.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken yorum yapabilme, problem çözme, düşündüğünü tasarlama, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

Türkçe Öğretmeni      02.05.19
Sefa AVCILAR Okul Müdürü  

2018-2019 eğitim öğretim yılı 8. Sınıf 8. temada (HAK ve ÖZGÜRLÜKLER)  yer alan “ÖZGÜRLÜK” adlı metnin günlük ders planını buradan indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir